Erkeklerde yaygın görülen erken boşalma sorununa karşı ilaç tedavileri hızlı çözüm sağlar. Ancak uzun vadede faydası olmaz.

İlaç kullanırsam sorun çözülür mü?

SORU:

43 yaşındayım ve 10 yıldır evliyim. Yıllardır erken boşalma sorunu yaşıyorum. Bu sorunu en kolay nasıl çözerim? Bir ilaç var mı? Ö.R./İstanbul

CEVAP:

Cinsel sorunlarda tedavi yaşanan sorunun niteliğine göre değişmekle birlikte temelde ilaç tedavileri, cinsel terapi ya da her ikisinin birlikte olduğu birleştirilmiş tedaviler olmak üzere üç yaklaşım vardır. Erken boşalma gibi sorunlarda ilaç tedavileri kısa sürede etkili olsa da uzun vadede kalıcı bir çözüm sağlamaz. Çünkü boşalma denetiminde amaç cinsel heyecanı baskılamak değil yönetmeyi öğrenmektir. Cinsel heyecanını yönetebilen yani ereksiyonunu kaybetmeyecek kadar fazla, boşalmayacak kadar düşük bir cinsel gerilimle ilişkiyi sürdüren bir erkek istediği zaman boşalabilir. Bunu sağlamanın en kolay yolu cinsel birliktelik sırasında bedensel hareketleri kontrol etmek ve boşalma öncesi sinyalleri takip ederek doğru zamanda yavaşlamayı bilmektir. Bunun için düzenli ve sık bir cinsel yaşama sahip olmak gerekir. Bu sorunun çözümünde kısa süreli medikal çözümler yerine cinsel terapi ile kalıcı yöntemlerin tercih edilmesi daha etkili olmaktadır.

Cinsellikten niye zevk alamıyorum?

SORU:

7 yaşındayım, 3 aydır evli bir kadınım, Cinsellikten hiç zevk alamıyorum. Orgazmı hiç yaşamadım. Bu durum nasıl düzelir? K.U./Adana

CEVAP:

Kadınların evlilik öncesi herhangi bir cinsel deneyimi olursa seks düşkünü, olmazsa soğuk, (frijit) kadın olarak görülür. Bu ön yargılar kadınları kendi bedenlerine ve cinselliğe yabancılaştırıyor ve cinsel gelişim evreleri olması gerektiği gibi gelişmiyor. Kişinin ilk cinsel nesnesi önce kendi bedenidir. Erotik düşünceler eşliğinde kendine dokunarak ilk cinsel hazzı keşfeden kadın ve erkek sonraki dönemlerde bu haz duygusunu eşi ya da partneriyle daha kolay yaşayabilir. Ama çeşitli nedenlerle bu bunu yapamayanlar evlendiklerinde cinselliğe karşı bir yabancılık ve zorluk çeker. Sizin rahat olmamanız cinsel hazzı almanıza engel olduğu görülüyor. Henüz yeni evlisiniz, hemen umutsuzluğa kapılmayın. Daha fazla fiziksel yakınlık ve cinsel paylaşımla bunları aşabilirsiniz. Aşamadığınız yerde birbirinize karşı cinsel isteğiniz tümüyle bitmeden, bir uzmandan destek almanız uygun olur.