Cinsel sorunların üstesinden gelmek için çiftlerin birlikte çaba göstermesi gerekir. Eşler arasındaki işbirliği tedavide başarıyı artırır.

Eşimle yakınlaşmak için ne yapabilirim?

SORU:

14 yıldır evliyim, eşimde uzun zamandır cinsel isteksizlik var. Aynı atağı paylaştığımız halde bana haftalarca hiç dokunmadığı oluyor. Bu durum beni çok üzüyor, ne yapabilirim? T.K./İstanbul

CEVAP:

Genellikle eşlerden birinde görülen ya da başlayan bir cinsel sorun boş verilip çare aranmadığında diğer eşe de bulaşır ve karşılıklı etkileşerek çözümsüz bir hale gelir. Bu durum cinsel isteksizlik sorununda daha sık görülür. Cinsel isteğini dile getirip karşılığını alamayan ve reddedilen eş bir süre sonra istemekten, bir şeyler yapmaktan vazgeçer. İşte tüm bu nedenlerden dolayı cinsel terapi her iki eşle birlikte yapılır, her ikisi arasında bir işbirliği ve cinsel uyum oluşmasına çaba gösterilir. Çünkü cinsel isteğin oluşması için haz beklentisi olmadan cinsel yakınlık yaşayarak buradan hazzın keşfedilmesi gerekir. Haz alınan bir eylemin tekrarının istenmesi insanın doğası gereğidir. Buna edimsel koşullanma denir. Sizin durumunuzda bir şekilde eşinizi ikna ederek beraber deneyimli bir cinsel terapistten profesyonel destek almanız uygun olur.

Son zamanlarda niye ağrılarım oluyor?

SORU:

25 yaşındayım, ilişkiden sonra yaklaşık bir saat boyunca cinsel organımda yanma şeklinde bir ağrı oluyor. Bu arada kum döküyorum. Ağrım bundan kaynaklanabilir mi? G.H./Balıkesir

CEVAP:

Erkeklerde ilişki sonrası ağrı genellikle üreme sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Özellikle tekrarlayan idrar yolu veya prostat iltihapları işeme ya da boşalma sırasında ve sonrasında ağrıya neden olabilir. Kronik idrar yolu iltihabının en önemli nedenlerinden biride sürekli böbrek taşı ve kum dökmektir. Böbrek ve kumu düşerken üreterleri çizerek enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca prostat büyümesi ve prostat kanseri de bu tür ağrılara neden olabilir. Sizin durumunuzda öncelikle bir üroloji doktoruna giderek gerekli tetkikleri yaptırmanız, soruna dönük tedavinize hemen başlamanız gerekir. Organik bir neden bulunmazsa ağrının psikolojik olma ihtimali güçlenir, böyle bir durumda da bir cinsel terapistten profesyonel destek alınmalıdır.