Çiftler, yaşadıkları cinsel problemleri göz ardı etmeden ve ötelemeden çözüme kavuşturmalı. Bunun için de birlikte hareket ederek, doktora başvurmalı.

Bu problemimize karşı ne yapabilirim?

SORU:

6 yıldır evli bir kadınım. Eşimde 4 yıldır cinsel isteksizlik var. Bana haftalarca hiç dokunmadığı oluyor ama sanki bir sorun yokmuş gibi davranıyor. Bende de cinsel isteksizlik başladı. Ne yapabilirim? L.D./ İstanbul

CEVAP:

Genellikle eşlerden birinde görülen ya da başlayan bir cinsel sorun boş verilip çare aranmadığında diğer eşe de bulaşır ve karşılıklı etkileşerek çö­zümsüz bir hale gelir. Bu durum cinsel isteksizlik sorununda daha sık görülür. Cinsel isteğini dile getirip karşılığını alamayan ve reddedilen eş bir süre sonra istemekten, bir şeyler yapmak­tan vazgeçer. İşte tüm bu nedenlerden dolayı cinsel terapi her iki eşle birlikte yapılır, her ikisi arasında bir işbirliği ve cinsel uyum oluşmasına çaba gösteri­lir. Çünkü cinsel isteğin oluşması için haz beklentisi olmadan cinsel yakınlık yaşayarak buradan hazzın keşfedil­mesi gerekir. Sizin eşinizi ikna ederek beraber deneyimli bir cinsel terapistten profesyonel destek almanız uygun olur.

Geciktirici spreyler gebeliği önler mi?

SORU:

32 yaşındayım, erken boşalma so­runum var ve bunun için geciktirici sprey kullanmayı düşünüyorum. Bunu kullanmanın gebeliğe ve doğacak çocuğuma zararı olur mu? K.P./Bursa

CEVAP:

Erken boşalma sorunu neredeyse üç erkekten birinin sorunu olmaya devam ediyor. Sprey, depresyon ilacı gibi geçici yöntemler kalıcı bir etki sağlamadığı gibi uzun vadede zararlı bile olabiliyor. Bildiğim kadarıyla geciktirici spreylerin gebelik ve çocuk gelişimine nasıl bir etkisi olduğuyla ilgili bilimsel araştır­ma yok. Bununla birlikte uzun süreli, yoğun kullanımlarda zararlı yan etkileri olabilir. En önemli yan etki hem sizin hem de eşinizin cinsellikten aldığı hazzı azaltmasıdır. Bu durum zamanla cinsel isteksizliğe o da gebe kalma şansının azalmasına yol açabilir. Yan etkisi olma­yan uzun süreli ve etkili bir çözüm için cinsel terapiyi öneririm.