Evliliklerde bir cinsel sorunun görmezden gelmek ya da ötelemek çiftleri zamanla birbirinden uzaklaştırır hatta boşanmaya kadar götürebilir.

Eşimin problemini nasıl çözebiliriz?

SORU:

35 yaşındayım, 8 yıldır evliyim. Eşimde erken boşalma sorunu olduğu için hiçbir zaman cinsellikten haz almadım. Tedavi de olmadı. Bundan sonra ne yapabilirim? D.Ç./İstanbul

CEVAP:

Erkekler kültürel olarak yüceltilmiş bir erkeklik algısıyla büyütüldükleri için yetersiz veya kusurlu olduklarını düşün­dürecek her türlü çabadan kaçınır, bunu uzman da olsa üçüncü bir kişinin ya­nında konuşmak istemezler. Oysa cinsel sorunlar da diğer sağlık sorunları gibidir, utanıp çekinilecek bir durum yoktur. Hemen hemen bütün cinsel sorunların uygun bir tedavisi vardır, önemli çift ilişkisine zarar veren bir durum oldu­ğunu kabullenip çare aramaktır. Sizin durumunuzda eşinizle tekrar konuşarak hissettiklerini paylaşabilir, tedavi olma konusunda net tavrınızı ortaya koyarak, çözümü birlikte bulacağınızı söyleyerek tedavi sorumluluğunu paylaşabilirsiniz.

Bu kısırdöngüyü nasıl aşabiliriz?

SORU:

29 yaşındayım. Eşimle sık sık kavga ediyor, çoğu zaman dargın yatıyoruz. Eşim böyle zamanlarda benimle sevişmek istiyor ama ben istemiyorum. Bu yüzden bana karşı kırıcı oluyor öfkeli davranıyor. Bu kısırdöngüyü nasıl aşarız? S.E./ Bursa

CEVAP:

Her çiftte zaman zaman tartışmalar kırgınlıklar olur. Bu bir ilişkinin varlı­ğının en önemli göstergesidir. Bununla birlikte bu tartışmaların sürekli olması, huzursuzluğun gittikçe artması ilişkinin riskli bir sürece girdiğini gösterir. Bu durumdan ilk etkilenen şeylerden biride cinselliktir. Bazı çiftlerde cinsel yakınlık bozulan ilişkiyi onarma, yeniden yakın­laşma yoludur. Sanki cinsellik yaşanın­ca tüm kırgınlıklar bitecek, sorunlar çözülecek gibi gelir. Cinselliğin bir sorun çözme yöntemi olarak kullanılması doğru değildir, bu şekilde zamanla cinsel uyum da bozulabilir. Bu nedenle önce evlilikteki temel sorunlar çözülmeli ancak ondan sonra cinsel yakınlık yaşanmalı, cinsellik sorun çözme yöntemi olarak değil, ilişki­nin yapıcı ve güçlendiren yönü olmalıdır. Sizin durumunuzda yaşadığınız evlilik sorunlarını çözmek için bir evlilik ve çift terapistinden profesyonel destek almanız uygun olur.