Bir çift ilişkisinde eğer bir sorun varsa bu soruna her iki eş de az veya çok bir katkı sağlamıştır. Sorunu birlikte yarattıkları için çözümü de ancak birlikte bulabilirler.

Eşimi bu konuda nasıl ikna ederim?

20 yıldır evliyim, bir süredir eşimle ara­mızda bir cinsel soğukluk ve uzaklaşma var, eşime bir cinsel terapiste gitmeyi önerdim, kabul etmedi. Bizi tanımayan birine neden özelimizi anlatalım diyor. Sorunu kendimiz çözemiyoruz, eşimi nasıl ikna ederim? M.K./İstanbul

Çift terapisine genellikle kadınlar daha sıcak bakmakta erkekler genellikle gönülsüz olur. Bunun nedeni erkeğin yaşanılan sorunları eşlerinin yanında bir başkasına anlatmanın utanç verici olduğunu düşünmeleridir. Bu nedenle erkekler cinsel sorunlarla ilgili tera­piye genellikle yalnız gelmeyi tercih ederler. Oysa bir çift ilişkisinde eğer bir sorun varsa bu soruna her iki eş de az veya çok bir katkı sağlamıştır. Sorunu birlikte yarattıkları için çözümü de ancak birlikte bulabilirler. Eşler­den birinin cinsel terapiye sıcak bakmadığı durumlarda yapılacak ilk iş terapist seçimini gönülsüz tarafa bırakılması, en azından bir görüşme konusunda ısrarcı olunmasıdır. İlk görüşme kritik bir öneme sahiptir, ondan sonrası terapistin iletişim becerisi ve çiftle kurduğu güvene göre şekillenir.

Eski heyecanımızı yine yakalar mıyız?

SORU:

Eşimle her ikimizde 42 yaşındayız 15 yıldır birlikteyiz. Severek evlendik, başlarda tutkulu bir cinselliğimiz vardı, şimdi neredeyse ayda bir ancak oluyor. Neden böyle oldu, eski günleri özlüyorum, ne yapabilirim? G.F./Mersin

CEVAP:

Cinsel tutku zamanla alışkanlığa ve rutine bağlı olarak bir miktar azalabilir. Bu bir yere kadar normal ve beklenen durumdur. Bunun­la birlikte cinsellik fizyolojik bir ihtiyaç oldu­ğu için cinsel istek hiçbir zaman tümüyle yok olmaz. Evliliğin ilerleyen süreçlerinde cinsel birlikteliğin sıklığı ve yaşanma şekli değişir. Burada dikey keşif dediğimiz merak ve keş­fetme yaklaşımını öğrenmek gerekir. Dikey keşif yatay keşiften farklı olarak aynı eşle ya da partnerle cinsel yaşamda yeniliklere açık olma ve duygusal anlamda derinleşme anlamına gelir. Yatay keşif, farklı partnerlerle aynı cinsel davranışları tekrar etmektir. Yatay keşif, tek eşliliğe ve geleneksel aile yapısına uygun olmayan bir cinsel yaşam biçimidir. Dikey keşifte baştan beri var olan cinsel tutku ve heyecan cinsel iletişim ve fantezilerle zenginleştirilir, azalmasının önüne geçilir. Çift ilişkisinde cinsel tutku azaldığında eşlerin karşılıklı konuşarak cinsel yaşantılarını gözden geçirmeleri, istek ve beklentilerini dile getirmeleri uygun olur. Sorunu birlikte çözemediklerinde bir cinsel terapistten pro­fesyonel destek alınması gerekir.