Günümüzün ağır hayat şartları ve bu yüzden yaşanan stres; kadın ve erkek arasındaki gerilimi artırırken cinsel çekimi de azaltıyor.

Eşimle bu sorunu nasıl aşabiliriz?

SORU:

Ben 30 yaşındayım, eşim 25. Eşim sü­rekli çok yorgun olduğunu söylüyor,

ben de sinirleniyorum. Bu durum

evliliğimize zarar veriyor. Bu sorunu nasıl aşarız? K.E./Antalya

CEVAP:

Günümüz erkeğinin yaşadığı stres gittikçe artmakta, yoğun iş temposundan testoste­ron seviyesi düşmekte bunun sonucu cinsel­liğe ilgisi azalmaktadır. Kadınlar ise değişen yaşam koşullarına bağlı olarak evden çıkıp çalışmaya başladığından, iş hayatının rekabetçi koşulları içinde gittikçe sertleşip, erkekleşmekte sabırsız ve öfkeli olmaktadır. Bütün bu değişimlerin sonucunda kadın ve erkek arasındaki gerilim artmakta, cinsel çekim azalmakta birçok çift ayda ancak birkaç defa birlikte olmaktadır. Eşinizin cin­selliğe ilgisinin azalması sizin ilişkinize özgü birçok nedeni olabilir. Karşılıklı konuşarak önce nedene yoğunlaşıp, uzlaşma yolu arayın. Eğer karşılıklı çözemezseniz cinsel terapistten destek almanızı öneririm.

Sertleşme ilaçları zararlı olabilir mi?

SORU:

35 yaşındayım, benim sorunum sertleşme sağlayıcı ilaç kullanmadan ilişkiye girememek. Bu sorunun çaresi var mı? S.E./Ordu

CEVAP:

Süper ve herkesten daha iyi bir erkek olma isteği erkekleri gerçekte ihtiyaçları olmadığı halde takviye ilaçları kullanmaya itiyor. Bazı özel organik nedenlerle sertleşme sorunu olan erkekleri dışarda tutarsak, ihtiyacı olmadığı halde abartılı bir şekilde sertleşme ilacı kullanan erkekleri bekleyen son kalıcı sertleşme sorunudur. Sizin durumunuzda önce bir üroloji doktoruyla görüşerek bir check-up yaptırmanız, organik bir neden olmaması durumunda ilacı bırakmanız öne­rilebilir. Gerçekçi beklentilerle daha fazla erotizm ve romantizmle ihtiyacınız olan ereksiyonu sağlayabilirsiniz. Cinsel tahrikin güçlenmesi için kısa bir süre cinsel perhiz yapmanız uyarılmayı kolaylaştıracaktır.