Cinsel ilgi ve isteğin her zaman evliliğin ilk zamanlarındaki gibi yoğun ve tutkulu olması mümkün değil. Ancak ilişkiyi canlı tutmak sanıldığı kadar da zor değil.

Bana ilgi göstermesi için ne yapabilirim?

SORU:

38 yaşında evli bir kadınım. Eşim evliliğimizin ilk yıllarında bana karşı çok istekliydi ama son 2 yıldır isteği azalmaya başladı. Benimle ilgilenmek yerine telefonla zaman geçiriyor. Ne yapabilirim? K.U./Ordu

CEVAP:

Zaman içinde evlilikteki sorumluluklar, alışkanlıklar ve rutin cinsel arzuyu kıs­men de olsa azaltabilir. Bu durum evliliğin süresi, eşlerin yaşı, genel sağlık durumu, ortamın uygunluğu, stresli yaşam koşul­ları gibi birçok değişkenden etkilenebilir. Bu bir yere kadar normal ve beklenen bir durumdur. Eşler arasında yaşanan cinsellikteki hızlı düşüşler, uzun aralıklı birliktelikler evlilik ilişkisinde bazı so­runlar olduğunu düşündürür. Eğer yapısal bir sorun yoksa cinsel birliktelik sıklığını artırmak, evliliğin ilk aylarındaki gibi ol­masa da düzenli bir cinsel yaşam sağla­mak mümkündür. Bunun için daha fazla birlikte kaliteli zaman geçirme, romantik ve erotik çift olma, karşılıklı evliliğin ilk günlerindeki gibi davranma ve erotik fan­tezilere yer verme faydalı olacaktır.

Niye orgazm sorunu yaşamaya başladım?

SORU:

İki yıldır evliyim, bir yıl öncesine kadar vajinismus sorunu nedeniyle ilişkiye giremedim. Sonra tedavi oldum, artık ilişkiye girebiliyorum ama hiç orgazm olmadım. Tedavi olduğum halde neden sorun yaşıyorum? L.S./İzmir

CEVAP:

Cinsel haz her zaman cinsel birleşme­ye bağlı değildir. Bazen cinsel birleşme olmadan sadece tutkulu bir sevişmeyle bile orgazm yaşanırken bazen de ne yapılırsa yapılsın haz alınamayabilir. Cinsel haz, istek ve uyarılma evrelerinin tamamlanması ve bunun orgazma kadar artarak sürdü­rülmesiyle mümkündür. Bunun için iyi bir çift ilişkisi, yeterinde uzun bir ön sevişme, uygun ortam, uygun partner, yeterli uyarı ve bütün bunları yapmak için istekli olmak gerekir. Vajinismus tedavisi eğer sadece penis vajina birlikteliği ile sınırlandırılırsa yarım kalmış olur. Devamında cinsel eğitim, güzel sevişme sanatı, erotik ortam yarat­ma, cinsel fantezilerin konuşulması, bütün bunların gerçekleşmesi için iyi bir cinsel iletişimin de öğretilmesi, bunların ev ödevi olarak verilerek pekiştirilmesi gerekir.