Sertleşme ilaçları, belirli bir yaşın üstünde ya da sağlık sorunlarından dolayı sertleşme kalitesi azalan erkeklerde mutlaka doktor önerisiyle alınmalıdır.

 

Eşim niye ilaca ihtiyaç duyuyor?

SORU:

6 aydır evli bir kadınım. 29 yaşındaki eşim. birliktelik öncesi sertleşme sağlayıcı ilaç­lar kullanıyor. Bir erkek bu yaşta takviye ilaçlara neden ihtiyaç duyar? L.D./Bursa

CEVAP:

Yapılan çalışmalar genç erkeklerde sertleş­me sağlayıcı ilaç kullanımının gittikçe arttı­ğını gösteriyor. Bu ilaçlar doktor önerisiyle kullanılır. Normal koşullarda sağlığı yerinde, partneriyle cinsel yönden uyumlu bir erkeğin böyle sertleşme ilaçlarına ihtiyaç duymaması gerekir. Günümüzde dokun­ma, hissetme ve paylaşım odaklı sağlıklı cinselliğin yerini performans ve güç odaklı bir cinsellik almıştır. Bu hemen hemen her yaştaki bütün erkeklerin üzerinde ciddi bir performans baskısı yaratıyor. İşte bu neden­lerden dolayı genç erkekler cinsel güçlerine güvenmemekte takviye ilaçlara ihtiyaç duy­maktadır. Bu ilaçlar kullanıldığı sürece bir miktar fayda sağlasa da uzun vadede kalıcı sertleşme ve özgüven sorunlarına neden olabilmektedir. Sizin durumunuzda eşinizle konuşarak neden bunlara ihtiyaç duyduğunu sorabilir daha fazla tahrik olabilmesi için isteklerini söyleyebilmesi konusunda cesa­retlendirebilirsiniz.

Bu sorunu kendim çözebilir miyim?

SORU:

27 yaşında vajinismus hastası bir kadınım. Eşimden bu nedenle ayrıldım. Yeni evlilik yapmadan önce bu sorunu çözmek istiyorum. Bir eş olmadan da cinsel terapi yapılabilir mi? Ö.K./Samsun

CEVAP:

Cinsel sorunlar çift ilişkisi içinde ortaya çıktığı için cinsel terapinin de çiftle birlikte yapılması cinsel terapi uygulamalarında ortak uygulamadır. Bununla birlikte bazı özel durumlarda bireysel cinsel terapi gerekli olabilir. Erkeklerde erken boşalma, kadınlarda vajinismus ve orgazm sorunları bireysel cinsel terapi ile tedavi edilebilir. Ancak terapinin ne kadar başarılı olduğu gerçek bir partner ilişkisinde anlaşılabilir. Vajinismus sorununda cinsel terapi, cinsel eğitim, nefes ve gevşeme egzersizleri, mas­türbasyonla haz duygusunu deneyimleme gibi bazı aşamalarla sınırlıdır. Bu süreçler sağlıklı bir şekilde çalışıldığında çözüme oldukça yaklaşılmış olur ve partner ilişkisin sorunsuz yaşanma ihtimali artabilir. Sizin durumunuzda deneyimli bir uzmandan pro­fesyonel destek almanız uygun olur.