Sağlıklı ve mutlu bir ilişki için cinsel çekim çok önemlidir. Ten uyumu olarak tanımlanan cinsel çekim bazen hiç olmayabilir ya da zamanla azalıp çoğalabilir.

Acaba bu durum ileride değişir mi?

SORU:

25 yaşında bekar bir genç kızım. İşyerinde tanıştığım erkek arkadaşımın ilgisi hoşuma gidiyor ama ondan hiç elektrik alamıyorum. Aramızda zamanla cinsel çekim oluşur mu? M.Ç./İstanbul

CEVAP:

Ten uyumu, eş ya da partner seçiminde genlerimizin kokulardan da faydalana­rak biz farkına varmadan bizim için en uygun eşi seçmesidir. Bununla birlikte bir ten uyumsuzluğunda söz etme­den önce cinsel çekimin oluşması için gereken koşulların oluşup oluşmadığına bakmak gerekir. Bazı durumlarda hafif düzeydeki ten uyumsuzluğu karşılıklı çabayla çözülebilir. Bazılarında ise eşler her şeyi denemelerine rağmen cinsel istek ve tutkuyu oluşturamayabilir. Sizin durumunuzda erkek arkadaşınızdan hoşlandığınız anlaşılıyor, evlilik kararı vermeden önce bir süre daha arkadaşlı­ğınızın devam etmesi, aranızdaki cinsel çekime göre karar vermeniz uygun olur.

Monotonluktan nasıl kurtuluruz?

SORU:

36 yaşında 7 yıldır evli bir kadınım. Eşim hep aynı şeyleri yapmaktan sıkıldığını, sekse ilgisinin azaldığını söylüyor. Ne yapabilirim? K.F./İstanbul

CEVAP:

Birçok evlilikte cinsel yaşam, alışkan­lığa ve rutine yenik düşüyor. Yaratıcılık ve yenilikten uzak bir cinsel yaşamın eninde sonunda rutine dönerek tıkan­ması kaçınılmaz bir sonuçtur. Hele işin içine çoluk çocuk girmişse anne-ba­balar adeta cinselliği uzaklaşmak için bir fırsata dönüştürüyor. Sizin eşinizle konuşarak rutinden çıkmak için cinsel­lik algınızı gözden geçirmeniz, yaratıcı­lığınıza güvenmeniz gerekir. Buna cinsel iletişimi geliştirmeye yönelik adımlarla başlayabilirsiniz. Uyumlu ve sağlıklı bir cinsel yaşamın sırrı kaliteli bir iletişime sahip olmaktır. Daha fazla birlikte kali­teli zaman geçirme, daha fazla erotizm, açık iletişim ve güven, yeniliklere açıklık bu sorunu aşmanıza sağlayacaktır.