Kalp ameliyatı sonrası cinsel ilişkiden ziyade aşırı heyecan, yorucu fiziksel aktiviteler ve cinsel gücü artıran ilaçlar tehlike yaratabilir.

 

İlaç kullanmamın sakıncası var mı?

SORU:

59 yaşındayım 8 ay önce by-pass oldum. Bir süredir sertleşme sorunu yaşıyo­rum. Cinsel gücü artıran ilaçlardan kullanabilir miyim? K.T./Bursa

CEVAP:

Böyle bir ameliyat sonrası ağır sporlar yap­mak hızlı merdiven çıkmak, sert hareket­lerden kaçınmak gerekiyorsa cinsel aktivite de aşırı yorucu ve zorlayıcı hareketlerden kaçınmak, kendini 20’li yaşlarda görmemek gerekir. Ameliyat olan erkek ve eşi genital seks yerine mevcut sağlık durumuna uygun daha çok dokunma ve hazza odaklı bir cinsel ilişki tarzı benimserse hiçbir sorun yaşamaz. Bununla birlikte sonradan bir sıkıntı yaşamamak için cinselliğe başlama­dan önce bu ihtiyacı doktorla konuşup onun önerdiği şekilde yaşamak uygun olacaktır. Cinsel yaşantınızı yeni durumunuza uygun bir şekilde yeniden yapılandırmak için doktorunuzdan profesyonel destek alarak güvenli cinselliğe geçiş yapabilirsiniz. Gelişi­güzel ilaç kullanmak hayati risk yaratabilir.

Neden cinsellikte uyum sağlayamadık?

SORU:

34 yaşında 3 yıldır evli bir erkeğim. Eşimde cinsel isteksizlik bende erken boşalma sorunu var. Her konuda anlaşmamıza rağmen cinsel uyumu yakalayamadık. Bize ne önerirsiniz? H.A./İstanbul

CEVAP:

Evlilik cinsellik ayrı şeyler olmasına rağmen genellikle bir arada anılır. Çünkü evlenme­nin amacı yasal sınırlar içinde toplumunda onayıyla bir aile olup cinsellik yaşamak, çocuk yapmak ve insan neslinin devamını sağlamaktır. İyi bir evlilik ilişkisi cinsel so­runları aşmaya, doyumlu bir cinsel yaşam da evlilikteki sorunları çözmeye yardımcı olur. Birbirlerini olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Hangisinde sorun varsa diğerini de bozmadan mutlaka profesyonel destek alarak çözülmesi gerekir. Sizin durumunuz­da uyumlu bir evliliğiniz olduğunu söylü­yorsanız, bununla birlikte cinsel sorunları çözmek için bir şey yapmazsanız zamanla evlilik uyumu da bozulabilir. Erken boşal­ma ve cinsel isteksizlik çözülebilir cinsel istek işlev bozukluklarındandır. Evlilik doyumunun sürmesi ve sağlıklı bir cinsellik yaşamak için bir cinsel terapistten destek almanız uygun olur.