ABD’nin dün düzenlenen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında, Hamas’ın kınanması çağrılarının karşılıksız kaldığı bildirildi.

BMGK, dün Hamas Hareketi’nin 7 Ekim Cumartesi günü başlattığı saldırılara ilişkin toplantı düzenledi. Basına kapalı yapılan toplantının ardından, temsilciler gazetecilere açıklamalarda bulundu.

ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, toplantıda Hamas’ın saldırılarının birçok üye tarafından kınandığını ancak tüm Konsey üyelerinin bu kınamaya destek vermediğini kaydetti. Wood, ABD’nin toplantıdaki odak noktasının Hamas’ın kınanması olduğunu belirterek Hamas’ın bir an önce “İsrail halkına yönelik terör saldırılarını durdurması” gerektiğini vurguladı.

İsrail ve Filistin arasında iki devletli çözümün önemli olup olmadığının sorulması üzerine Wood, “Bunun için zaman olacak. Şu anda rehin almalar ve Hamas’ın saldırılarıyla başa çıkmak zorundayız” değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA VE ÇİN’DEN SİVİLLERE YÖNELİK SALDIRILARA KINAMA

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise ABD’nin toplantı esnasında Rusya’nın saldırıları kınamadığını ima ettiğini belirterek “Bu doğru değil. Biz sivillere yönelik tüm saldırıları kınıyoruz” ifadesini kullandı. Hiçbir ülkenin Konsey’in fikri konusunda bir açıklama önerisi sunmadığını vurgulayan Nebenzia, toplantıda Rusya’nın açık bir şekilde “çatışmaların hemen durdurulması, ateşkesin sağlanması ve anlamlı müzakerelerin yapılmasının önemli olduğu” mesajını verdiğini aktardı.

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jung da doğrudan Hamas’ı kınamazken, Pekin’in sivillere yönelik tüm saldırıları kınadığını belirtti.

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan ise toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Hamas’ı “savaş suçu işlemekle” itham etti.

Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansour, İsrail’in Gazze’ye yönelik ablukası ve sürekli saldırılarının Hamas’ın askeri kabiliyetini yok etme emeline ulaşamadığını belirterek “Şimdi şiddeti ve akan kanı durdurma zamanı. Şimdi ablukayı bitirme ve siyasi bir ufuk açma zamanı” ifadesini kullandı. (AA)