Kemal ÖZCAN
20 Aralık 2019

BARIŞMA SEKSİ BİR İŞE YARAR MI?


Tartışmalar sonunda çiftler sık sık barışma seksine başvuruyor. Ancak bu durum ilişkiye yarar değil zarar veriyor…

Yaşadığımız ilişki hep böyle mi sürecek?

SORU:

37 yaşında 5 yıldır evli bir kadınım. Eşimle sık sık tartışıyor ancak yatakta barışıp, her şeyi unutuyoruz. Ancak ertesi gün yine kavga çıkıyor. Bize ne önerirsiniz? M.T./Hatay

CEVAP:

Kavga halindeki erkek ve kadın birbirlerine bedenlerini sunmak zorunda hissederek, duygularını düşüncelerini, korkularını ve beklentilerini ifade etmeyi engelliyorlar. Oysa çatışmaları sonlandırmanın çaresi cinsellik değildir. Çiftler önce duygularını, beklentilerini ve hayal kırıklıklarını birbirleri ile paylaşmalı. Taleplerini dile getirerek ve karşılıklı konuşarak çatışma sebeplerini anlamalı ve gerçek çözüm yollarını keşfetmeleri daha doğru bir yaklaşım. Zaten cinsellik bu sürecin sonundan kendiliğinden gelecektir. Seks, barışmak için yapılan bir görevden ziyade ruhun ve bedenin paylaşılmasıdır.

Kadınlarda neden isteksizlik olur?

SORU:

32 yaşında 3 yıllık evli bir erkeğim. Eşim epeydir cinsellikten uzar duruyor. Bunun sebebi ne olabilir? O.A/Mersin

CEVAP:

Bunun birçok sebebi olabilir. Birincisi toplum baskısı, ayıplanma gibi korkular. Bir diğeri insanların cinsellikle ilgili yaptığı gibi dayanaksız yorumlar. Bunun dışında partner ile olan uyumsuzluk da aslında en çok göz ardı edilen sebeplerden biri. Doğal hayat içerisindeki depresyon da nedenlerden bir tanesi. Bir de doğum sonrası annelik duygusu ve eşe odaklanamamak da en sık görülen sebeplerden. Fakat hiçbirinden korkmaya gerek yok, hepsi de çözülebilen şeylerdir.

Eşimi acelecilikten nasıl vazgeçiririm?

SORU:

26 yaşında 2 yıllık evli bir bayanım. Eşim cinsellikte çok aceleci. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. Ön sevişmenin süresi ne kadar olmalıdır? R.V./Tokat

CEVAP:

Cinselliğin yüzde 90’ı dokunulmaktan haz almak ve dokunarak haz vermektir, yani sevişmektir. Geri kalan yüzde 10’luk kısmı yani penisin vajinaya girmesini sorunsuz yaşamak için uzun bir ön sevişme gerekir. Bu sayede çiftler hem kendilerini ve partnerlerini keşfedebilir, hem de daha kolay orgazm olabilir. Kadın ve erkeğin uyarılma süreleri genelde farklıdır, kadınlar erkeğe oranla daha geç uyarılırlar. “Cinselliğin başlangıcı iyi olmalı ki devamı ve sonucu da iyi olabilsin” mantığından hareketle, 15-30 dakikalık ön sevişme yeterli görülmektedir.

Yazarlar

BARIŞMA SEKSİ BİR İŞE YARAR MI?
Kemal ÖZCAN