Bahçeli: ABD’nin dostluk anlayışı hasımlığa dümen kırmıştır

Bahçeli: ABD’nin dostluk anlayışı hasımlığa dümen kırmıştır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter hesabından ABD’nin yaptırım kararı ve HDP ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bahçeli, dostluğun, dostuna kötülüğün dokunmamasından ziyade, bu potansiyeli irade ve ilişki ağlarında taşımamak demek olduğunu, dostluğun muarızının da düşmanlık olarak okunmaması gerektiğini belirtti.

Devletlerin arasında kalıcı dostlukların değil, kavrayıcı çıkarların hâkim olduğuna işaret eden Bahçeli, “Dostluk ve müttefiklik; tek merkezli ilerleyen, tek yanlı işleyen, tek taraflı işlevsellik gösteren bir mekanizma şeklinde görülmemelidir. Eşitlik ve hakkaniyet temelinde bir diyalog ve diplomasi yoksa taraflardan birisi hakim diğeri de mahkum olacaktır. Dostluğun ve düşmanlığın saat başı değiştiği, biçim ve içeriğinde zamana ve şartlara göre dönüşümlerin yaşandığı bir dünya düzeninde haksızlık kurumsallaşmış, denge ve istikrar kaybolmuştur” ifadelerini kullandı.

‘ABDNİN DOSTLUK ANLAYIŞI HASIMLIĞA DÜMEN KIRMIŞTIR’

İnsanlığın en temel sorununun sistemik çarpıklık, hukuksal gelgitler ve ahlaki iflas olduğunu kaydeden Bahçeli, “Türkiye-ABD ilişkileri, bidayetinden beri hem sancılı bir seyir izlemiş hem de güvensizlik ekseninde vücut bulmuştur. Bir tarafın sürekli dayatıp tavizler istediği; diğer tarafın bunu göğüslemek için mücadele ettiği bir ilişki ağına müttefiklik demek ne kadar mümkündür?

Trump yönetimi giderayak Yaptırımlar Yoluyla Amerikanın Hasımlarıyla Mücadele Yasası kapsamında, Türkiyeye kabulü imkansız yaptırımlar açıklamıştır. ABDnin dostluk anlayışı hasımlığa dümen kırmıştır. Bu durum skandal olmakla birlikte saygısızlık ve nezaketsizliktir” değerlendirmesini yaptı.

‘UTANCIN VE UYUMUŞ AKLIN TEZAHÜRÜ’

Yaptırımların bahanesi olarak S-400 hava savunma sisteminin gösterildiğini hatırlatan Bahçeli, “Bu yaptırımlar utancın ve uyuşmuş aklın tezahürüdür. MHP, yaptırım kararlarını reddetmekle birlikte kınamaktadır. Bugüne kadar bir NATO müttefikine yaptırım uygulanmamıştı. 1975ten beri ABD böyle bir yanlışın faili olmamıştı. Nitekim ABDnin Türkiyeye şaşı bakışı, soğuk yaklaşımı böylelikle tevsik edilmiştir.

Türkiye’nin milli savunma sanayiindeki kazanımları dost görünümlü muhasım odakların uykularını kaçırmaktadır. İnşallah bundan sonra da asla uyuyamayacaklar, bunları uyku tutmayacaktır. Hiçbir ambargo, hiçbir yaptırım, hiçbir baskı ve tehdit bizi yolumuzdan döndüremez. Bu vesileyle bir çalışıyorsak on çalışacağız, bir yapıyorsak yüz yapmayı deneyeceğiz. Hiç kimseye eyvallah demeyeceğiz, muhannete muhtaç düşmeyeceğiz” mesajını verdi.

‘ABD İZİN VE ONAY MAKAMI HİÇ DEĞİLDİR’

Bahçeli, yaptırım kararlarıyla birlikte emperyalizmin kuklaları tarafından milli silah sanayisine sürülmek istenen kara lekenin gerçek manasının da ortaya çıktığını dile getirerek, “Tank-Palet Fabrikasıyla ilgili siyasi istismar kampanyası yürütenler zalimlerin içimize sızmış maşalarıdır. Türkiye kimden silah alıp almayacağını ona buna soracak değildir. ABD izin ve onay makamı hiç değildir. Aksi tertip, teklif ve telkinler küstahlığın dik alasıdır.

‘S-400ü niye aldınız?’ diye parmak sallayanların, geçmişte talep edilen silahları ve füze savunma sistemlerini satmamak için hangi sanal gerekçelere müracaat ettikleri hepimizin ve herkesin malumudur. Türk milletine parmak sallanmaz, sallayan bunun sonuçlarından kurtulamaz. Türkiye Cumhuriyeti bağımsız ve egemen bir devlettir. Kendi kaderine kendisi yön verir, istikamet çizer. Türkiye’yi cephe ülke, mevzi ülke, siper ülke görenler şaşkınlık içinde bocalayan şuursuzlardır. Boynumuza tasma geçmez, ayaklarımıza pranga vurulmaz, irademiz rehin edilemez” ifadelerini kullandı.

‘HDP HAZİNE YARDIMLARININ ÜZERİNE YATARAK MİLLETE İHANET ETMEKTEDİR’

TBMM’de grubu bulunan 4 siyasi partinin ortak bir metne imza atarak yaptırımlar konusundaki yüksek tepkiyi dünyaya ilan ettiklerini belirten Bahçeli, HDP ile ilgili şu eleştirilerde bulundu:

“Ne var ki, bu metinde bölücü HDP’nin gene imzası yoktur. Bilakis bu terörist ikmal yuvası Türkiye’ye saldırmış, ABD’nin yanında saf tutmuştur. Hangi milli meselede HDP Türkiye’nin yanında durmuştur? Ne zaman diğer partilerle birlikte müşterek refleks göstermiştir? Düşmanın içimizdeki uzantısı ve kule gözcüsü olan bu sözde parti hangi yaraya merhem olmuştur? Türkiye’nin kuyusunu kazan, millete ihanet eden, teröre yardım ve yataklığı aleni olan bu kokuşmuş oluşumun neresinde milli irade vardır?

HDP, milletin vergileriyle aldığı hazine yardımlarının üzerine yatarak millete ihanet etmektedir. Üstelik aldığı paralar ihanet, mermi, şehadet olarak maalesef fatura edilmektedir. Haksızlık zulüm değil mi? Milletten geçinip millete silah çekmek alçaklık sayılmayacak mı? Adalet bu demokrasi ayıbının, bu insanlık faciasının neresindedir? HDP, 2016dan bugüne kadar, ki 2020de dahil olmak üzere 285 milyon 888 bin lira hazine yardımı almıştır.

Yine bu tarihler arasında Kandil ruhsatlı bölücü milletvekillerinin aldığı toplam milletvekili maaş tutarı ise 39 milyon 88 bin 872 liradır. Yetim hakkı, gariban nafakası, yoksul parası, milletimizin alın teri teröristlerin kursağına gitmektedir. Dünyanın neresinde terörizmi destekleyen, etnik bölücülük yapan bir sözde partiye devlet para yağdırmaktadır? Bunu nasıl hazmedelim, buna nasıl göz yumalım?”

MUHALEFETE HDP ELEŞTİRİSİ

Dağdaki eşkıyanın mekapla gezdiğini, Meclisteki bölücülerin ise kırmızı plakalı lüks arabalara bindiğini kaydeden Bahçeli, “Benzin devletten, kaynak devletten, kan ve şehadet yine devletten çıkar. Bölücülere verilen bir liranın millete dönüşü gözyaşıdır, feryattır, acıdır, al bayrağa sarılı şehit tabutudur. Elimizi vicdanımıza koyalım ve soralım, bu karanlık ve kahredici çelişki reva mıdır?

HDP’nin kapatılmasına karşı çıkan CHP’li sözcüler, demokrasi istismarcısı İPin Başkanı ve AKP’nin içindeki bazı yöneticiler cevap versinler; Türk devletinin ihaneti beslemesi, mermi, bomba, mayın, keleş masraflarını karşılaması olacak ve makul görülecek şey midir? Ey Faik Öztrak ve onun gibi zırvalayan lekeli güruh; biber, patlıcan, domates fiyatlarıyla ilgilendiğiniz kadar bu melanet tabloya yarım aklınızla kafa yormayı hiç denediniz mi?

Asgari ücretli kardeşlerimizi dilinize doladığınız kadar bu meseleyi hiç gündeminize aldınız mı? Esnaf gezip sahte üzüntü mesajları veren İPin Başkanı, teröristlerin finanse edilmesine yüzsüzce sessiz kalman onayladığın anlamına gelmiyor mu?” diye konuştu.

‘HDP AÇILMAMAK ÜZERE KAPATILMALIDIR’

Bahçeli, meselenin parti kapatmanın ötesinde ihaneti cezalandırmak olduğunu vurgulayarak, “HDP açılmamak üzere kapatılmalıdır. Etnik bölücülüğü ve terörü referans alan hiçbir parti kuruluşuna da müsaade edilmemelidir. Gerekirse Anayasada düzenleme yapalım, gerekirse Siyasi Partiler Kanunu ve Türk Ceza Kanununda reform yapalım, bu kanayan yarayı durduralım. Zehirli haşeratla mücadele milli haysiyete muhteşem hizmettir.

Bölücülükle mücadele istiklalimize onur verici destektir. Artık seçenek kalmamıştır; ya terörizm ya temizlik, ya bölücülük ya da huzur. Her siyasi parti tarafını ve tercihini yapmalıdır. Terörle milli birlik ve kardeşlik arasında tarafsız bir alan yoktur. MHP, Türkiyenin geleceğini güvenceye alacak her adıma, her karara, her girişime, her çetin imtihana sonuna kadar vardır ve hazırdır. Gelin bu ateşi söndürelim, gelin bu devrana son verelim. Gelin bu hesabı soralım” değerlendirmesinde bulundu. (DHA)

Gündem

Bahçeli: ABD’nin dostluk anlayışı hasımlığa dümen kırmıştır
Gündem