Utkan Aydın
12 Mayıs 2022

Yeni sistem ne vaat ediyor?


UEFA’NIN yeni formatı 2024-25 sezonuyla hayata geçecek. UEFA Avrupa Ligi ve Konferans Ligi de aynı şekilde uygulanacak ancak biliyoruz ki asıl tantana Şampiyonlar Ligi için… UEFA’nın, 36 takımlı grupsuz tek bir lig formatını, Real Madrid ve Juventus’un başını çektiği Avrupa Süper Ligi fikrine karşı yaptığı açık.

Ayrılıkçı elit kulüpler, nispeten düşük seviye takımları dışarıda bıraktıkları kapalı bir format istiyorlardı. Nedeni tabii ki daha büyük reklam pastası yani daha fazla gelir.

Peki yeni format Türkiye için neler getiriyor? Takım sayısının artması Süper Lig için önemli. Şampiyonumuzun ön eleme aşaması da olan ‘şampiyonlar yolu’ndan Devler Ligi’ne gelecek takım sayısı 4’ten 5’e çıkıyor. Bu, tabii ki ihtimali biraz olsun yükseltiyor. Fakat onun dışında takımlarımızın direkt katılma imkânı yine kendilerine bağlı. Önümüzdeki üç sezon, Kupa 2 ve Kupa 3’te mümkün olduğu kadar fazla puan toplamalıyız. Bu alt turnuvaların kazandırdığı ülke puanı Şampiyonlar Ligi ile aynı ancak takımlar daha alt seviyede. Bunu fırsata çevirirsek 2024’te iki takımla Devler Ligi’nde olma ihtimali doğabilir.

EuroLeague benzeri iki kontenjan hakkının ‘wild-card’ (davetiye) şeklinde dağıtılacak olması ise Avrupa’nın devlerine yarayacak. Kupa 1’e daha fazla takım gönderen ülkenin toplayacağı puan da davetiye alma ihtimali de artacak. Bu sistemle Manchester United gibi bir takım dışarıda kalacakken kendini Şampiyonlar Ligi’nde bulabilecek.

UEFA denge ararken yine güçlünün adaletini mi uyguladı, onu da zaman gösterecek.

Yazarlar

Yeni sistem ne vaat ediyor?
Utkan Aydın