Utkan Aydın
27 Temmuz 2021

Yeni bir yol açmalı!


Galatasaray’ın ‘geleceğin takımı’ projesi, Türk kulüpleri için yeni bir yol açabilir. Tabii ki ortada kafa karıştıran noktalar var. Fatih Terim’in, dört yıldır takımı başkası yönetiyormuş gibi hâlâ üç yıl istemesi gibi. Ya da Diagne’ye 13 milyon Euro bonservis, Falcao’ya 5 milyon Euro yıllık, Babel’e bir o kadar maaş ve imza parasının Terim döneminde verilmesi gibi… Fakat ne olursa olsun yeni proje değerli.

Öncelikle Galatasaray, ‘scout’ işine ağırlık veren bir yapıda. Yakın zamanda Marcao, Taylan, Oğulcan ve Mohamed. Bu yaz da Barış, Boey, Cicaldau ve Berkan… Galatasaray, bir sistem oturtmaya çalışıyor. Avrupa’da görüp sıkça özendiğimiz, genç futbolcuya düşük maaş ödenmesi. Bonservisin yatırımının yeteneğe ve gelişime yapılması yani. Bu yüzden diyorum ki dilerim Galatasaray’ın projesi başarılı olur.

Türkiye’de işin bir kolayı bir de çok kolayı var. Kulüpler, 35’lik yeteneklere para saçmayı çok kolay görüyor. Galatasaray, ‘scout’ sözü dinlemeye devam ederse yeni bir yol açacak. Arkalarından diğerleri de gelirse işte belki o zaman Türk futbolu kurtulur. Umudum az ama ya tutarsa…

Yazarlar

Yeni bir yol açmalı!
Utkan Aydın