Ahmet Takan
22 Aralık 2020

Yeni bir fişleme usulü mü icat oldu!..


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun koordinatör başdanışmanı, İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, medyada yer alan haberlerin satırlarını alt alta getirerek TBMM’ni soru önergesi bombardımanına tutan mebuslardan değildir. Çok çalışkan siyasetçi görüntüsü vermek için çoğunun tercih ettiği bu yola tevessül ettiğine hiç rastlamadım. Kendisini uzun yıllardır tanırım. Ne zaman odasına ziyarete gittiysem masasının üstü hep dosyalarla dolu olur. Bilgiye, araştırmaya dayalı siyaset yapma yolunu seçen ülkemizde ender rastlanan siyasetçilerdendir. Ayrıca, iyi bir arka kanal diplomasisi uzmanıdır…

Yukarıdaki satırları bir siyasetçiyi pohpohlamak veya şişirmek veya kendime bir menfaat sağlamak maksadıyla kaleme almadım. CHP sempatizanı veya taraftarı olmadığımı cümle alem bilir. Ve hatta yarın seçim olsa şu günkü hali ile CHP’ye oy vermek aklımın kıyısından bile geçemez. Ancak, bu memlekette işini hakkı ile doğru dürüst yapan mebusa hasretiz!.. Rastladığımızda mal bulmuş mağribi gibi sarılmamızda o yüzden…

★★★

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak’ın bu haftaki değerlendirme raporunda çok önemli bir iddia var. Toprak, “İktidar, ‘9 RAKAMLI ADRES KODU’ adı altında yeni bir izleme-gözetleme düzenlemesini uygulamaya koymaya hazırlanıyor. Bu düzenleme ile tüm adresler 9 rakamlı bir koda indirgenerek Adres Kayıt Sistemi’ne yüklenecek. Böylece o adresle ilgili tüm bilgiler veriler, ziyaretler, gönderiler, kişisel ve özel hayat verileri takibe alınacak. Bu sistemin adı dijital fişlemeli polis devletidir ve seçmen kütüğünün kontrolü olanaksız hale gelecek!“ diyor.

Erdoğan Toprak’ın bu çok önemli tespitinden alıntıları dün bazı internet sitelerinde okumuş olabilirsiniz. Ancak, “Nasıl olsa medyada yer aldı” diyerek geçiştirilecek türden bir iş değil bu!.. Geniş kitlelerin haberdar olması lazım. Üzerinde çok tartışılması gerekir. Uyanık olmanın da ötesinde hassasiyet patlaması yaşanması lazım!.. Ve iktidar –eğer başarılabilinirse – yanlış yoldan döndürülmelidir.

★★★

Erdoğan Toprak’ın iddialarının ayrıntıları;

-AK Parti iktidara geldikten sonra hızla hayata geçirilen ilk işlemlerden birisinin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) olduğunu, ardından TC Kimlik Numarası ile ADNKS’nin entegre edildiğini biliyoruz. Ardından Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) SEÇ-SİS adlı yazılımla seçmen kütüklerinin elektronik ortamda hazırlanması, ADNKS ile SEÇ-SİS’in entegrasyonu adımları atıldı.

-Öyle ki, seçim sonuçları bir gecede açıklanır hale geldi. Seçmen kütükleriyle oynandığı defalarca ölülerin seçmen yazıldığı, o adreste oturmayan onlarca kişinin tek adrese seçmen kaydedildiği defalarca ortaya çıktı. Mezarlıkların adres gösterildiği seçimler yaşadık. Şimdi bu sistem 9 rakamlı bir kodla tanımlanacak. Daha önce bir seçmen apartmanındaki diğer dairelerde kayıtlı kişileri isimlerini görerek, kütüğe itiraz edebilirken 9 kodlu sistem sonrası artık herkes sadece kendi 9 haneli adres kodunu bilebilecek. Sokağındaki, mahallesindeki, apartmanındaki kişilerin rakam kodlarını bilemeyeceği için adresin, apartmanın, seçmen kütüğünün kontrolü olanaksız hale gelecek.

Seçimlerde sahte seçmen, ölü seçmen, adreste yaşamayan seçmen yazımı kolaylaşacak ve kimse denetleyemeyecek. Sadece İçişleri Bakanlığı Adres Daire Başkanlığı bu dijital sistemin kontrolünü elinde tutacak! Bunun da ötesinde iktidar, bu 9 rakamlı adres kodlarını izleyip-gözleyip-gözetleyip her adresteki yurttaşın özel yaşamını, gelen postasını, kargosunu, gönderisini, ziyaretçisini, kredi kartı harcamasını, e-alışverişini izleyebilecek, ikametini takip edebilecek.

-İktidar; geldikleri günden beri sürekli şekilde yeni dijital sistemleri uygulamaya sokarak vatandaşın izlenmesi yönünde yeni adımlar atıyor. Kısa süre önce tüm kimlikleri dijital çipli kimliklerle değiştirdiler. Ardından ehliyetleri yenileyerek çipli ehliyet ve pasaporta geçtiler. Şimdi İçişleri Bakanı kimlik-ehliyet-banka kartı-kredi kartı-banka hesap bilgileri-TC kimlik nosu-sosyal güvenlik ve sağlık bilgilerinin tek kartta toplanacağı bir dijital çipli kartla diğer tüm kartların değiştirileceğini açıkladı. Ardından da 9 kodlu adres tanımlama sistemine geçileceği artık açık adres kullanılmayacağı duyuruluyor.

Vatandaşın hayatını kolaylaştırma kisvesi altında, Meclis’in, sivil toplumun, siyasi partilerin ve hepsinden öte vatandaşın kendisinin bilgisi dışında, herhangi bir yasa düzenlemesi yapılmadan, bir daire başkanına 83 milyonun tüm verilerinin emanet edileceği ve kontrole alınacağı bir sistem kuruluyor. Bu en başta irademiz dışında kişisel hayatımızın, özel yaşamımızın, kişisel verilerimizin rızamız alınmaksızın depolanması ve ileride hangi amaçla kullanılacağı meçhul bir şekilde iktidarın- devletin kullanımı altına alınmasıdır. Bu verilerin art niyetli kullanılmayacağının, özel hayatın ihlal edilmeyeceğinin garantisi nedir? Atanmış bir bakan ve onun atadığı bir Daire Başkanı mı?

– Adres Daire Başkanı bu sistemi kurmalarının gerekçesini vatandaşın hayatını kolaylaştırmanın yanı sıra, insanların adres ve TC kimlik numaralarını söylerken tedirginlik duyduklarını, sadece 9 rakam söyleyerek bundan kurtulacaklarını ifade ederek açıklıyor. Yıllardır adresini söylerken tedirgin olmayan, muhtara kaydını yaptıran, ikametgah belgesi alıp dileyen kuruma veren bir yurttaşın adresini söylemekten tedirgin olduğunu bu iktidar mı anlamış?

– Kişilik haklarını ve özel hayatı ilgilendiren böyle bir düzenlemenin yasayla ve milletin vekillerinin önünde, görüşülüp tartışılarak, bu sisteme habersiz şekilde dahil edilecek vatandaşın da bilgisi ve onayı çerçevesinde TBMM’de yapılması gerekir. Bu, yurttaşların ‘dijital sistem ortamında fişlendiği’ polis devleti ve George Orwell’in romanındaki ‘Büyük Birader’in tüm bireyleri ve hayatları gözetlemesi dışında bir şey değildir! Seçmen kütüklerini adres ve isim bilgisiyle kontrol edilemez hale getirerek bugünden kaybedecekleri malum bir seçim öncesi hile- sahtekarlık hazırlığıdır!

★★★

Bu rezalete bugün ses etmeyenler ileride kafasını duvarlara vururken “Atı alan Üsküdar’a geçti” yi çokça işitirler… Çadır devletine hasret kalırız!..

Eğer buna da razıysanız… O zaman sandığa ne gerek var?..

★★★

Ulu Tanrı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

Yeni bir fişleme usulü mü icat oldu!..
Ahmet Takan