Kadınlarda yaygın bir sorun olan vajinismus doktora hiç muayene olamamaktan, kısmen de olsa ilişkiye girebilmeye kadar çeşitli şekillerde görülebilir.

Bendeki sorunun sebebi ne olabilir?

SORU:

5 yıldır evliyim, doktora muayene olabiliyorum ama eşimle ilişkiye giremiyorum. Sizce benim sorunum nedir? D.A./Bursa

CEVAP:

Vajinismusun çeşitli şekilleri vardır. Genital bölgeye dokunulmasına bile izin vermeme ileri seviye bir vajinismu­su tanımlarken, her türlü sevişme ve dokunmayı yaşayıp yalnızca birleşme aşamasında tıkanma hafif düzeyde bir vajinismusu gösterir. Sizin durumunuz­da cinsel ilişkiye giremiyor olmanızdan orta seviyede bir vajinismus sorunu yaşadığınızı düşünebiliriz. Vajinismus bilinçdışı korkular nedeniyle istemsiz kasılarak ilişkiye izin vermemek oldu­ğu için psikolojik bir sorundur. Cinsel terapi ile kolaylıkla çözülebilir bir cin­sel işlev bozukluğudur. Eşinizle birlikte deneyimli bir uzmandan profesyonel destek alarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Eşim neden bana karşı istekli değil?

SORU:

35 yaşında 4 yıldır evli bir kadınım. Eşim cinselliğe karşı çok ilgisiz. Bana neden böyle davranıyor? N.S./Kütahya

CEVAP:

Erkeklerde cinsel isteksizlik gittikçe sık görmeye başladığımız bir problem. Eşinizdeki cinsel isteksizliğin kendine göre birçok sebebi olabilir. Siz fantezi kıyafetlerle cinsel anlamda davetkar ve talepkar olduğunuzda onu isteme­diği bir şeyi yapmaya zorlamış oluyor­sunuz. Bu nedenle böyle kıyafetleri bir tehdit olarak algılayabilir ve rahatsızlık duyabilir. Eşinizin cinsel isteksizliğinin altında yatan nedenleri doğru anlayıp nedene yönelik değişim sağlamadıkça geleneksel yaklaşımlar işe yaramaya­caktır. Bunun için onunla güvenli ve açık iletişim becerilerini geliştirmeye yönelik adımlar atmanız gerekir. Böylelikle size daha açık olmasını sağlayabilirsiniz.