Vajinismus ile benzer belirtiler gösteren disporoni yani cinsel ilişki sırasında ağrı, ülkemizde birçok kadında görülen yaygın bir sorun.

Bu ağrıdan nasıl kurtulabilirim?

SORU:

25 yaşında, 2 yıldır evli bir kadınım. İlişkiye girerken kaygılanıp kasılıyorum ve canım ya­nıyor. Eşim bu durumda sabırsız davranıyor ve çabuk sinirleniyor. Bu ağrıdan kurtulmanın, her­kes gibi haz almanın bir yolu var mı? Ö.Ç./ Bursa

CEVAP

Disparoni yani ağrılı cinsel ilişki, cinsel iliş­kide birleşme anı geldiğinde vajina girişinde veya daha derinlerde kasık bölgesinde ağrı, acı, yanma, batma gibi istemsiz durumların hissedilmesidir. Disparoni sorununu yaşayan ülkemizde pek çok kadın bulunmaktadır. Orga­nik, psikolojik ya da her ikisinin birlikte olduğu durumlar görülebilir. Fiziksel nedenleri ayrı tutarsak disparoninin ülkemizdeki en yaygın nedenleri kadınların cinselliğe karşı duyduk­ları korku, kaygı, fobik reaksiyonlar, partnerle uyumsuzluk, ilk ilişkinin ağrılı ve acılı geçmesi cinselliğin sadece görev olarak yapılması­dır. Fizyolojik nedenleri önemli hastalıkların habercisi olabildiği için doktora gitmekte geç kalınmamalıdır. Vajinismus sorunuyla ben­zerlikler gösterdiği için tanı koymada zorluk çekilebilir. Uzman eşliğinde çözülebilir bir cinsel işlev bozukluğudur.

Menide kan olması tehlikeli midir?

SORU:

22 yaşında bekar bir erkeğim. 3 aydır me­nimde kahverengi kan lekeleri, bazen boşalırken hafif bir ağrı oluyor ama bilinen bir rahatsızlığım yok. Çok sık mastürbas­yon yapıyorum, ondan olur mu? Tehlikeli bir durum mu? H.C./ Bolu

CEVAP

Menide kan olması, hemen hemen bütün erkekleri ve partnerlerini paniğe sürükleyen bir durumdur. Kronik idrar yolu enfeksi­yonları, taş düşürme, boşalma kanallarının etkileyen enfeksiyon hastalıkları buna sebep olabilir. Ayrıca boşalma kanallarına baskı yapan kistler de küçük damar çatlamalarına neden olarak meniye kan karışmasına neden olabilir. Prostat bezinin büyümesi de prostat ve çevresinde hafif kanamalara yol açabilir. Bu durumda prostat çevresinden gelen kan meniyle birlikte dışarı atılır. Bazen de çok sık ve aşırı zorlamalı mastürbasyon veya sert yaşanan bir cinsel ilişki sonrası sperm sıvısı­na karışan bir kanama olabilir. İhmal etmeden bir üroloji hekimine muayene olup, onun mu­ayenesi ardından önereceği tedavi yöntemini uygulamalısınız.