Türk toplumunda oldukça yaygın bir sorun olan vajinismus bazen küçük bir çabayla bazen de tedaviyle çözülebilir bir cinsel işlev bozukluğudur.

Bu problemimden nasıl kurtulabilirim?

SORU:

25 yaşındayım ve 3 yıldır evliyim. Eşimle ilişkiye giremiyorum. Bu dertten nasıl kurtulabilirim? M.D./Nevşehir

CEVAP:

Yazdıklarınızdan vajinismus sorununu yaşa­dığınız anlaşılıyor. Kadının ağrı, acı, kanama korkusuyla istemsiz bir şekilde bacaklarını ve vajinasını kasarak ilişkiye girememesi durumuna vajinismus denir. Burada önemli olan hazza odaklanmaktır. Çiftin uyumu, birbirlerine karşı destekleyici ve anlayışlı tu­tumları, cinselliğe yeterince zaman ayırma­ları sürecin kısalması ve başarıyla sonuçlan­ması açısından ayrıca önemlidir Birleşme öncesinde acele etmeden mutlaka yeterince uzun süre sevişilmeli, uyarılmayı hissetmeli ancak hazır olunduğunda ilişki yaşanmalıdır. Cinsel sorunlarda altta yatan neden çiftin uyum sorunu olduğu için tedaviye eşlerin birlikte katılması gerekir. Tedavi boyunca seanslarda hiç bir şekilde soyunma, vajinal müdahale olmaz, eşler seansta anlatılan, resim ve videolarla gösterilen aşk oyunlarını evde kendi aralarında yaparlar. Tedavide aşamalı olarak basit dokunuşlarda ağrısız cinsel ilişkiye giden bir yol izlenir.

Mutluluk çubuğu bir işe yarar mı?

SORU:

42 yaşında evli bir kadınım. Eşim 54 yaşında ve kendisinde 4 yıldır sertleşme sorunu var. Şeker ve tansiyon hastası. Doktoru mutluluk çubuğuyla normal cinsel hayatımızın olacağını söyledi. Bu mümkün mü? K.R./İstanbul

CEVAP:

Tansiyon ve diyabet hastalığı organik kökenli sertleşme sorunlarının en önemli nedenlerindendir. Şeker hastalığı yani diya­bet erkeklerde organik kökenli sertleşme sorunlarının başında gelir. Sertleşme doğ­rudan damar ve sinir kalitesiyle doğrudan ilişkili olduğundan damar kalitesini bozan her şey sertleşme kalitesini bozabilir. Hafif ve orta düzey sertleşme sorunlarında ilaç tedavileri ileri düzeylerde mutluluk çubuğu da denilen penil-protez tedavisi uygula­nabilir. Deneyimli bir üroloji uzmanının yapacağı ameliyat sonrası cinsel hayatınızın daha iyi olma olasılığı güçlüdür. Ameliyata ek olarak daha fazla tensel temas, erotik masajlar, seks oyuncakları gibi farklı doyum yollarını da deneyebilir bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz.