Vah Musul vah!

Vah Musul vah!

Erbil merkezli uydudan yayın yapan K24 Televizyonunda yer alan habere göre, Dijital Clup tarafından yayınlanan fotoğraflarda Musul´un 2015 ve 2017 yıllarında çekilmiş görüntülerinin kıyaslaması yapıldı.

Görüntülerde, IŞİD ile aylarca süren çatışmaların ardından Musul´un bir çok bölgesinin harabeye döndüğü ve eski halinden eser kalmadığı görülüyor.  Havadan çekilen fotoğraflarda, Musul Oteli ve Dicle nehri kıyısındaki hastane, Musul Hastanesinin güneydoğusu, Büyük Nuri cami ve çevresi, Dicle nehri üzerindeki 5’inci Musul köprüsü ve eski Musul köprüsünün 2015 ve  2017’deki  fotoğrafları kıyaslandı.


IŞİD, Irak’ın ikinci böyük kenti Musul’u 2014’te ele geçirmiş, Irak ordusu Peşmerge ve ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri 17 Ekim 2016’da Musul’un IŞİD’ten kurtarılması kapsamında doğu yakasına operasyon başlattı.  Doğu yakasının yaklaşık 100 gün süren operasyonların sonunda 24 Ocak’ta tamamen IŞİD’ten geri alınmasının ardından, 19 Şubat’ta da Musul’un batı yakasının kurtarılması için üç cepheden başlatılan operasyonun geçen hafta  sona erdiği açıklandı.

(DHA)

Dünya

Vah Musul vah!
Dünya