2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın (EURO 2032) ev sahipliği için İtalya ile birlikte adaylık başvurusunda bulunan Türkiye’nin bu hayali gerçek oluyor.

UEFA’nın yarın açıklayacağı ev sahipliği kararı öncesinde AA tarafından hazırlanan özel haberde, Türkiye’nin bu süreçteki adımları ve daha önceki başvuruları masaya yatırıldı.

Türkiye, daha önce Avrupa Şampiyonası’na 7 kez aday olmasına rağmen bu hakkı kazanamamıştı. 2032 yılında ise İtalya ile ortaklaşa düzenleyecekleri bu büyük organizasyon için adaylık sürecini başlattılar.

Özellikle İtalya Futbol Federasyonu’nun Temmuz ayında Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) sunduğu ortak adaylık teklifi, iki ülkenin birlikte hareket etme kararını kolaylaştırdı ve böylece EURO 2032 için tek bir aday, Türkiye-İtalya ortaklığı, kaldı.

UEFA, Türkiye ve İtalya’nın ortaklaşa ev sahipliği başvurusunu değerlendirme sürecine aldığını resmen ilan etti.

RESMEN AÇIKLANACAK

EURO 2032’nin ev sahipliği için Türkiye ve İtalya’nın ortak adaylığı, yarın İsviçre’nin Nyon şehrinde gerçekleşecek UEFA Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında resmi olarak açıklanacak.

Bugün UEFA merkezinde bir araya gelen iki ülkenin federasyon temsilcileri, yarınki toplantıda son sunumlarını yapacaklar. UEFA Yönetim Kurulu, iki ülkenin ortak adaylık sunumunu değerlendirdikten sonra nihai kararını kamuoyuyla paylaşacak.

Bu konuda daha önce açıklama yapan UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, “EURO 2032’nin ev sahipliği için başvuru süreci geçen yıl sonlandı. Türkiye ve İtalya dışında başka bir aday bulunmamakta. İki ülkenin birlikte gerçekleştireceği bu organizasyonun, tarihin en başarılı Avrupa Şampiyonası olacağına olan inancım tam.” şeklinde konuşmuştu.

TÜRKİYE, EURO 2028’DEN VAZGEÇTİ

Öte yandan, EURO 2032’yi İtalya ile birlikte düzenlemeyi hedefleyen Türkiye, EURO 2028 için yarıştan çekildiğini açıkladı. Türkiye’nin bu kararıyla, EURO 2028 ev sahipliği için sadece Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti’nin ortak adaylığı kaldı.

Daha önceden, TFF tarafından EURO 2032 adaylık başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde, EURO 2028 adaylığından feragat edileceği bilgisi paylaşılmıştı.

10 ŞEHİRDE HAZIRLIKLAR BAŞLADI

EURO 2032 futbol şampiyonası, Türkiye ve İtalya’da toplamda 10 şehirde yapılacak organizasyonla futbolseverleri ağırlayacak.

İki ülkenin başvuru aşamasında sunduğu dosyalarda her biri için 10’ar şehir belirtilmişti. Ancak, ortak ev sahipliği kararının resmiyet kazanmasının ardından, her iki ülkenin federasyonları kendi ülkelerinde düzenlenecek maçlara ev sahipliği yapacak 5’er şehri belirleme sürecini başlattı.

Şampiyonada her iki ülkede eşit sayıda grup aşaması, son 16, çeyrek final ve yarı final müsabakaları gerçekleştirilecek. UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, “Ev sahibi şehirlerin belirlemesi için aceleye gerek yok. Üç sene içerisinde yapılacak görüşmelerle açılış, kapanış, grup maçları ve finaller nerede oynanacak, bunlar netleşir.” ifadesini kullanarak süreç hakkında bilgilendirmede bulunmuştu.

AÇILIŞ VE FİNAL MAÇLARI İÇİN REKABET

EURO 2032’nin ev sahipliği kararının ardından en çok merak edilen konulardan biri açılış ve final maçlarının nerede yapılacağı.

İki ülkenin de bu önemli maçlara ev sahipliği yapmak için talepte bulunacağı öngörülüyor. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu konuda yaptığı açıklamada, “Final için 80 bin kapasitenin üzerinde stat şartı var. 2026’nın sonuna kadar bunu önce kim sağlarsa, o finali alacak. İki taraf da sağlarsa belki o zaman kura olabilir. Gönül ister ki final maçını İstanbul’da yapalım.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN ADAYLIK GEÇMİŞİ

Türkiye, daha önce 4 kez Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği için aday oldu, ancak başarılı olamadı. 2 kez de başvurduğu adaylık sürecinden geri çekildi.

Türkiye, EURO 2008 için Yunanistan ile birlikte aday olurken, EURO 2012, EURO 2016 ve EURO 2024 için tek başına adaylık başvurusunda bulundu. Türkiye’nin EURO 2020 ve EURO 2028’de adaylık sürecini sonlandırdığı da hatırlatılarak, 7. denemesinde turnuvanın ev sahipliğini kazanma yolunda ilerlediği belirtildi. (AA)