Ahmet Takan
7 Aralık 2019

Türk sancağı müzeye kaldırılır mı?..


BARIŞTA VE SAVAŞTA, KARADA, DENİZDE VE HAVADA

HER ZAMAN VE HER YERDE

MİLLETİME VE CUMHURİYETİME

DOĞRULUK VE MUHABBETLE HİZMET,

KANUNLARA VE NİZAMLARA VE AMİRLERİME

İTAAT EDECEĞİME VE ASKERLİĞİN NAMUSUNU,

TÜRK SANCAĞININ ŞANINI CANIMDAN AZİZ BİLİP

İCABINDA VATAN, CUMHURİYET VE VAZİFE UĞRUNDA

SEVE SEVE HAYATIMI FEDA EYLEYECEĞİME

NAMUSUM ÜZERİNE AND İÇERİM.

Yazıya girişim yüzünden, beni bu yaşta askere çağırdıklarını falan zannetmeyin!.. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içini, ruhunu boşaltmaya yönelik akıllara durgunluk verecek cinsten bir olayı aktaracağım. Jandarma’nın İçişler Bakanlığı’na bağlanmasına en baştan beri karşı çıkanlardanım. Gerekçelerimi birçok köşe yazısında dile getirdim. Tekrara girmeyeceğim. Jandarma teşkilatının genelinde hala sıkıntıların artarak devam ettiğini belirtmekle yetineceğim.

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda, İçişleri Bakanlığı’nda bir skandala imza atılmıştı. Jandarma Genel Komutanlığı önündeki ATATÜRK heykeli kaldırılmıştı. Gelen tepkiler ve iç baskılar nedeniyle heykel yerine konuldu. Ancak, siyasi iktidarın emrine sokulan Jandarma teşkilatında büyük tepkilere yol açan en az bunun kadar vahim olan bir skandaldan kamuoyunun hiç haberi olmadı. İşte yazıya, bu nedenle asker yemini ile giriş yaptım. Sancak, askerin namusudur!.. Sancak askerin en büyük motivasyon ve güç kaynağıdır!.. Gelelim o skandalı gün ışığına çıkarmaya ;

AKP iktidarı, 21 Ocak 2017 tarihinde, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Yönetmeliği’nde akıl almaz bir değişiklik yaptı. Yönetmeliğin 78’nci maddesinde, “Jandarma Genel Komutanlığı merkez ve taşra teşkilatlarındaki mevcut sancaklar Jandarma Müzesinde muhafaza edilir” denildi.

Değişikliğin ardından, İçişleri Bakanlığı, Jandarma tugay ve eğitim alaylarındaki tüm Sancakların müzeye gönderilmesini istedi. “Sancağı olmayan tugay ve alaylar” tartışma konusu oldu. Jandarma teşkilatındaki itirazlar ve haklı tepkilere kulak asılmadı, sancaklar müzede toplandı. Fakat, Güneydoğu’da özellikle terörle mücadelede oldukça önemli bir noktada bulunan bir ilimizin jandarma tugay komutanı karara direndi, baskılara rağmen sancağını teslim etmedi, müzeye göndermedi. Şimdi haklı olarak merak edip soracaksınız; “Bu komutanın acaba başına neler geldi” diye. Tugay komutanının önce sessizce başka bir ile tayini çıkarıldı, 1 yıl sonrada emekliye sevk edildi. Allahtan, paşa, iktidara direnmenin bedelini ancak bu kadar ödeyerek kurtulabildi!..

Askeri kaynaklardan, bu akıl almaz uygulamanın hala devam edip etmediğini soruşturdum. Edindiğim bilgilere göre, tepkilerin artması üzerine Bakanlık yaptığı yönetmelik değişikliğine rağmen müzedeki sancakları birliklerine geri gönderdi. Ancak burada hala cevap bulması gereken sorular var;

İçişleri Bakanlığı neden bu değişikliği yaptı?..

Sancaklar nerede?…

Türk sancağı hatıra mı?..

Yönergedeki değişiklik neden iptal edilmiyor veya iptal edilmesi düşünülmüyor mu?..

Jandarma Genel Komutanlığı’nın önündeki ATATÜRK heykelinin kaldırılması… Jandarma  birliklerindeki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin onur timsali sancakların toplanıp müzeye kaldırılması… Jandarma teşkilatı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden kopartıldıktan sonra peş peşe gelen bu hamlelerle neyin denemesi yapılıyor?.. Nereye varılmak isteniyor?..

Sancak hepimizin namusu değil mi?.. Sadece, enflasyon rakamları yükseldiğinde, memur maaş zamlarında beklenen düzeyde artış olmadığı zaman mı sesimizi yükselteceğiz?..

Hani Türk sancağının şanı canımızdan azizdi?..

Sancak düşünce, enflasyon rakamları düşse ne olur düşmese ne olur!..

 

Yazarlar

Türk sancağı müzeye kaldırılır mı?..
Ahmet Takan