Utkan Aydın
11 Ağustos 2021

Transfere sevinmek sizin de hakkınız!


Merhaba sevgili futbolsever transfer dönemi nasıl gidiyor; bombalar yıldızlar falan… Gazeteler de memnun, tirajlar transfer döneminde tavan. Peki ya gerçekler?

Adı büyük 4 malum kulüp yıllık mali raporlarını açıkladı. Çok mühim değil(!) ama toplam borçları 17.3 milyar TL. FFP, TFF Lisansı, harcama limiti falan derken batı cephesinde değişen bir şey yok anlayacağınız. Borçlar sürekli artıyor. Pandemi de etkiledi ama kimsenin de ayağını gazdan çektiğini görmedik.

Fenerbahçe’de şirket ve dernek borcu toplamı 5.9 milyar. 1 Haziran 2020-31 Mayıs 2021 dönemi zararı hemen hemen 200 milyon TL; ki rakipleri arasında en fazla borçlu kulüp olmasına rağmen zararı en düşük tutan kulüp onlar.

Beşiktaş’ta toplam borç 389 milyon TL’lik zararla 5.4 milyar TL’ye çıkmış. Üstelik bu zararın geçen seneye göre düşmüş hali.

Galatasaray’ın eski başkanı Mustafa Cengiz’i, mali konularda överdik ama tablo şu: Zarar 434 milyon TL; geçen yıl 46 milyon TL idi. Dernek-AŞ toplam borç 4.5 milyar. Bu tabii net borç değil.

Trabzonspor’un toplam borcu 1.4 milyar TL ancak onların zararı da 227 milyon; neredeyse borcun 4’te 1’i, geçen seneki zararın ise 37 katı.

Sevinin dostlar sevinin, transferlere sevinin. Siz de haklısınız, Türkiye’de böyle yöneticiler oldukça daha çok bankalar yetişecek imdada.. Ta ki anahtarı temelli teslim edene dek…

Yazarlar

Transfere sevinmek sizin de hakkınız!
Utkan Aydın