Cinsel uyarılma dokunma, öpme, koklama gibi yakın fiziksel temasla gerçekleşir. Dolayısıyla sağlıklı bir cinsel yaşamın olmazsa olmazlarının başında öz bakım ve temizlik gelir.

Eşime bu sıkıntımı nasıl izah ederim?

SORU:

36 yaşındayım, 5 yıldır evliyim. Eşim çocuğumuz olduktan sonra kendini bıraktı, bazen günlerce yıkanmıyor, kıyafetlerini değiştirmiyor. Beni cinsel isteksizlikle suçluyor ama gerçek dü­şüncelerimi söyleyemiyorum. Bana ne önerirsiniz? D.M./ Ankara

CEVAP:

Temizlik ve bakımın olmadığı yerde cin­sel istek ve uyarılmanın yerini isteksizlik veya tiksinti alabilir. Eşinizin öz bakım ve temizliğini bu kadar ihmal etmesinin ar­kasında bazı psikolojik sorunlar olabilir. Öz bakımdan vazgeçilmesi depresyonun en önemli belirtilerinden biridir. Eşiniz­de uzamış bir lohusalık depresyonu ya da sonradan gelişen bir maskeli depres­yon olabilir. Bu nedenle eşinize kendini ihmal ettiğini söylemeniz onu incitebilir. Bu durumu kendi başınıza aşmanız zor olabilir. Bir evlilik ve çift terapistinden destek almanız uygun olur.

Yaşadığım sorunun bir çaresi var mı?

SORU:

10 senedir evliyim. Evlendiğim günden beri çok istememe rağmen hiç orgazm olamadım. Bu bir hastalık mı yoksa psikolojik bir durum mu bilmiyorum. Bu sorunun bir çözümü var mı? U.C./ İstanbul

CEVAP:

Kadınlarda orgazm olamama en sık karşılaştığımız cinsel işlev sorunudur. Bunun birçok nedeni vardır. Çocukluk­tan itibaren yüklenen negatif cinsellik algısı ya da yaşanan cinsel taciz ve is­tismar olayları, cinselliğin ayıp, günah ve pis bir şey olarak görülmesi, genital veya metabolizma bölge hastalıkları, eşin olumsuz cinsel tutumları ve be­ceri eksikliği, yine eşte görülen erken boşalma gibi cinsel işlev bozuklukları en sık görülen nedenlerdir. Orgazm bozukluğu tedavi edilebilir bir cinsel işlev bozukluğudur. Eğer bireysel ola­rak mastürbasyonda orgazm olabili­yorsanız tedavi daha kolaydır. Eşinizle birlikte bir uzmandan profesyonel destek alarak bu sorunu çözebilir, sizde her kadın gibi orgazm olabilirsiniz.