Ümit Zileli
24 Ocak 2020

TCDD’den satış öncesi alıcıya kıyak!..


Geçen hafta bir yazıma şöyle başlık atmıştım:

-Meğer amaç “babalar gibi”satmakmış!..

Konu demiryollarıydı… 1950’lerden itibaren sürekli olarak “karayolları lobisinin” isteklerine “baş üstüne” deyip, neredeyse tüm yatırımları buraya yönelten iktidarlar sayesinde demiryollarının nasıl öksüz kaldığını, nasıl zavallı bir hale itildiğini anlatmaya çalışmıştım!.. Son yıllarda ise TCDD iki konuda sürekli kamuoyunun önüne çıkmıştı:

Cinayet gibi kazalar!..

-163 yıllık kurumun, AB uyum programları, yabancı kuruluşların raporları filan derken adeta tasfiye edilmeye başlanması!..

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener’in verdiği bildiler durumun nasıl vahim olduğunu özler önüne seriyordu:

Kurum öncelikle parçalanarak şirketleştirildi mesela!.. Alt yapı ve işletmecilik bölündü… Bakım, sinyalizasyon, elektrifikasyon yatırımları ihmal edildi, bakım atölyeleri kapatılarak azaltıldı… TCDD’nin taşınmazları ve limanları satılmaya başlandı!..

Görüntü, aynen TCDD’nin gözen çıkarıldığını anlatıyor gibiydi… Sonra tüm bunların niçin yapıldığı ortaya çıkıverdi;

Cumhuriyetin tüm birikimlerini satan iktidar, şimdi de TCDD’yi özel sektöre devretmeye hazırlanıyordu!..

Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan taslak yönetmenliğe göre ihale ile yolcu taşımacılığı özel sektöre verilecekti. Bu da yetmiyor, ihaleyi alan şirkete kamu yükümlülüğünü yerine getirdiği gerekçesiyle tahmini maliyet tutarının yüzde 20’si de devlet tarafından ödenecekti, iyi mi!.. Çocukluğumda bir tekerleme vardı; elini kıpırdatmadan avantaya konmuş olanlar için söylenirdi:

Oh ne ala, Mualla!..

Çift katlı ve de kaymaklı kadayıf!..

Meğer bu da yeterli değilmiş!..

Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ihaleyle yolcu taşımacılığının özel sektöre devrinin yönetmenliğini hazırlarken, bir baktık TCDD, Yüksek Hızlı Tren(YHT) biletlerinde akıllara seza bir zam uygulamasına gitti. Ne kadar biliyor musunuz:

Enflasyonun yüzde 11 olduğunu söyleyen devlet kurumu TÜİK’e inat yüzde 300!..

Vallahi şaka yapmıyorum: Mesela Eskişehir-Ankara hattında çalışanların ve öğrencilerin tercih ettiği 30 günlük abonman bileti çalışanlar için 480 liradan bin 687 liraya çıktı (zam oranı yüzde 300)

Ankara-Polatlı  arası 220 TL’den 877 TL’ye çıktı (zam oranı yüzde 298)

Polatlı-Eskişehir 352 TL’den bin 260 Tİ’ye çıktı (zam oranı yüzde 257)

Ankara-İstanbul 2 bin100 TL’den 3 bin 847 TL’ye çıkarıldı (zam oranı yüzde 83)

Ankara-Konya 480 TL’den bin 687 TL’ye çıktı (zam yüzde 300)

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü ise bir açıklama yaparak yapılan işlemi şu şekilde tanımladı:

Zam değil, indirim oranı değişikliği!..

Bu açıklamayı okuyunca gidip aynaya baktım, yüzümü inceledim çok mu saf, çok mu salak duruyorum diye! Bakın, benim de bir açıklamam var:

Bu arkadaşlar, yolcu taşımacılığını devredecek ya, zannımca “Nedir bu yaa, fiyatlar yerlerde sürünüyor, ayıp olacak alan şirkete” diye düşünüp bu kallavi zamları bindiriverdi!..

Lütfen elinizi vicdanınıza koyun ve düşünün; zaten özel sektöre devredeceğin taşımacılık ücretlerine böylesine uçuk bir bindirme yaparsan insanlar böyle düşünür mü, düşünmez mi?!.

Siz şimdiden özelleştirildikten sonra gelecek bindirmeleri düşünmeye başlayabilirsiniz!..

Gaziemir Belediyesi sahtekara kapılarını kapatmış!..

Dün, kendini Mevlevi Şeyhi olarak pazarlayan sahtekar dolandırıcıyı yazmıştım…

İki belediyenin, Bursa Osmangazi Belediyesi ile İzmir Gaziemir Belediyesi’nin de bu herife destek olduğunu anlatmıştım…

Gaziemir Belediyesi Basın Danışmanı Emre Döker aradı ve anlattı:

Mustafa Özbağ isimli konuşmacı Gaziemir Belediye Başkanlığı’nı son yerel seçimde kazanan Halil Arda’nın koltuğa oturduğu andan bugüne hiçbir etkinlikte yer almamıştır. Atatürk Kültür Merkezi’ne bu konuşmacıyı getiren Tasavvuf Vakfı’na yapılan tahsisi de kaldırmıştır. Bu vakıf ve kişi yeni dönemde belediyenin hiçbir salonunda etkinlik düzenlememiştir. Düzenlemesi de mümkün değildir…

Konuşmada öğrendim ki; bu vakfa ve bu kişiye yer tahsisini geçen dönem belediye başkanı olan Halil İbrahim Şenol yapmış; o da CHP’den seçilmiş bir başkan! Yeni başkan gelir gelmez tahsisi iptal edince AKP ve kuyruğundaki vakıflar tarafından şiddetle eleştirilmiş.

Durum budur. Başkan Halil Arda ve Basın Danışmanı Emre Döker’e duyarlılıkları için teşekkür ediyorum…

Çok özledik Uğur Abi

Araştırmacı gazeteciliğin abide ismiydi…

Gericilerin, hayali ihracatçıların, silah kaçakçılarının, soyguncuların korkulu rüyasıydı… Açın bakın yazdıklarına, kitaplarına hala bugünlere ışık tutuyor!..

27 yıl önce karlı bir kış gününde arabasına bomba koyarak bedenini yok ettiler… Ancak adını, fikirlerini, kalplerdeki yerini yok edemediler…

Sevgili Uğur Mumcu’nun Aziz hatırası önünde saygı, sevgi ve Özlem’le eğiliyorum…

Yazarlar

TCDD’den satış öncesi alıcıya kıyak!..
Ümit Zileli