Barış Yarkadaş
4 Ağustos 2022

Tam bir çürümüşlük örneği…


Artık neye şaşırıp neye tepki göstereceğimizi biz de bilemiyoruz!

Başka ülkelerde belki de on yıla sığacak rezalet ve skandallar, bizde bir gün içinde yaşanıyor.

Gün geçmiyor ki; yeni bir skandala rastlamayalım…

AKP’nin 20 yıllık iktidarının ortaya çıkardığı kültür, Türkiye’yi adım adım çürütüyor.

İZLERKEN YORULUYORUZ…

İşte sadece dün yaşanan skandallardan birkaçı:

TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya, aylık enflasyon çizelgesini açıklamadan hemen önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından açıklanan enflasyon oranı ise yüzde 79,60 olarak belirlendi. Bağımsız kuruluş ENAG ise enflasyonun yüzde 176, 07 olduğunu açıkladı.

TÜİK’in açıkladığı verilerin üzerinden yorum yapan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “Maaşlara yüzde 15 oranında bir zam gelir’’ dedi. Böylece, vatandaşın emeğinin karşılığını alamayacağı ve TÜİK’in bu amaçla devreye sokulduğu görüldü.

İBB’NİN PARALARI BUHAR OLDU

Bir başka skandal ise AKP’li Ravza Kavakçı ile ilgili…

AKP’nin seçkin ailelerinden Kavakçıların kızı olan Ravza Hanım, İBB yönetiminin AKP’de olduğu dönemde Metro AŞ’de istihdam edilmiş ve yurt dışında öğrenim görmesi için de kendisine 155 bin dolar burs verilmişti. Yönetim değişince, CHP’li İBB yönetimi AKP’lilerin verdiği bursları inceledi.

Teftiş Kurulu’nun incelemesi sonucu, dönemin İstanbul Ulaşım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ali Yandır ve Genel Müdürü Ömer Yıldız hakkında “hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma” iddiasıyla Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyu araştırmaya gerek bile görmedi. Dosya hakkında takipsizlik kararı verdi.

BİNLERCE GENCİN UMUDU YOK OLDU

Ya KPSS rezaletine ne demeli?

Binlerce genç, kamu kurumlarında işe girebilmek adına KPSS’ye hazırlanıp umutlarını sınavın sonucuna bağlarken, CHP bu sınavdaki rezaleti gözler önüne serdi. CHP’li milletvekilleri, sınavda sorulan 20 sorunun, Yedi İklim adlı yayınevinin test kitapçıklarındakiyle aynı olduğunu ortaya çıkardı. Hem ÖSYM hem de yayınevi bu iddiayı yalanladı ama muhalefet bastırınca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ÖSYM Başkanını görevden almak zorunda kaldı. Devlet Denetleme Kurulu da ÖSYM hakkında inceleme başlattı.

Bu saatten sonra başlatsanız ne olur!

Binlerce genç, zaten adaletsiz olan ‘mülakat’ yöntemiyle eleniyor, AKP’den referans getiren ‘’şanslı azınlık’’ ise rahatlıkla işe giriyordu. Mülakatlar zaten objektif kriterlere göre yapılmıyordu. Şimdi sınavların da şaibeli olduğu kanıtlandı. Halk neye inansın, kime güvensin?

SKANDAL İÇİNDE SKANDAL

Çürümüşlük dört bir yanı sarmış durumda…

Baksanıza, dün açıklama yapan CHP Milletvekili Yıldırım Kaya, “Bırakın KPSS’yi, bu sınava bile hiç girmeden devlet memuru yapılan kişiler var. Bunları tespit ettik’’ diyor.

İnsan hangi bir rezaleti sayacağını şaşırıyor gerçekten…

Yaşamını idame ettirebilmek için işe girmeye çalışan yurttaşların hakları gözümüzün önünde açık açık gasp ediliyor.

Bu nasıl bir vicdansızlıktır!

BANKALARIN KEYFİ TAVIRLARI…

BDDK’nın açıkladığı verilere göre, bu ülkede şu an 4 milyon kişi, bankalara olan kredi kartı borcunu ödeyemediği için ‘yasal takipte.’ Türkçesi, her an hacizle yüz yüze… Bankalar bu vatandaşların ensesinde adeta boza pişiriyor.

Bir yanda ise kamu bankasına borcu olanlar, gemisini gayet rahat yürütüyor ve hiçbir şey olmamış gibi işlerine devam ediyor.

OTELİN ADINI YAZDILAR

Dün bu köşede, bir otelin bir kamu bankasına olan borcunu yazmış ve orada yaşanan skandalı özetlemiştim. Medyaradar adlı internet sitesi, yaptığı araştırma sonucu, bu işletmenin Bodrum’daki THOR Otel olduğunu tespit etmiş.

Sitenin haberiyle birlikte otelin adı alenileşince, otel sahiplerinin 26 milyon euro borcunun olduğu iddia edilen Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan’a bir mesaj yazdım ve konuyla ilgili olarak konuşmak istediğimi söyledim.

TELEFON BEKLİYORUM…

Yaklaşık 15 dakika sonra mesajıma cevap veren Genel Müdür Arslan, “bir toplantıda olduğunu, yazıda yer alan ifadelerin gerçeği yansıtmadığı ve bana döneceği’’ni söyledi. Ben de kendisine “bekleyeceğimi’’ ifade ettim.

Yazıyı gazeteye gönderene dek Arslan’dan herhangi bir yanıt gelmedi.

Umarım 26 milyon euroluk borcun geri ödenmemesi, otelin adrese teslim bir şekilde satılacağı ve diğer iddialar doğru değildir.

Arslan açıklama yaparsa, kamuoyunun merak ettiği sorular da cevabını bulmuş olur.

AKP’den ‘fotoğraf’ açıklaması

Pazartesi bu köşede yer verdiğim ‘’AKP’de hayal kırıklığı yaratan fotoğraflar’’ başlıklı yazı üzerine önce Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, ardından ise AKP İstanbul Tanıtım Medya Başkanı Halime Kökçe aradı. Her iki siyasetçi de yazıda yer alan yorumlara katılmadıklarını, düzenlenen toplantıların ‘’geniş halk katılımlı toplantıları değil, teşkilat üyeleri ile buluşma etkinliği’’ olduğunu belirtti.

“BİZ BÖYLE PLANLADIK”

Halime Kökçe, bunun yanı sıra etkinliğin hedefini anlatan uzun ve ayrıntılı bir yazılı açıklama da yolladı.

Açıklamada, “Yüz Yüze 100 Gün” programı ile amacımız Bakanlarımız, Genel Başkan Yardımcılarımız, Belediye Başkanlarımız vs. ile sahada vatandaşlarımızla birebir temas kurmaktır. Başkanlarımızın etrafında kalabalık bir heyet bulunmaması özel aldığımız bir önlemdir. Çünkü vatandaşlarımızla daha yakın ve samimi iletişimin kurulması için kalabalık heyetten kaçınılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Yazarlar

Tam bir çürümüşlük örneği…
Barış Yarkadaş