Takıntı hastalığı tedavisi güç, yaşam kalitesini düşüren bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu sorun cinsellikte de ciddi sıkıntılar yaratır.

Bu sorundan nasıl kurtulabilirim?

SORU:

38 yaşında, 9 yıldır evli bir kadınım. Bugüne kadar hiç orgazm olamadım. Bende temizlik takıntısı var, sevişirken bile yatak yorgan batacak diye düşünmekten kendimi veremiyorum ve bir türlü orgazm olamıyorum. Bu dertten kurtulmak mümkün mü? N.K./ İzmir.

CEVAP:

Takıntı hastalığı tedavisi güç, yaşam kalitesini düşüren bir psikolojik rahatsızlıktır. Çocukluktan gelen bir hassasiyetin üstüne yaşanan talihsiz olaylarla yavaş ve sinsice gelişir. Temizlik ve cinsellikten pislenme takıntıları sık görülür. Bazen cinsel tiksinti bozukluğu ile karıştırılabilir. Sizin durumunuzda öncelikle takıntı sorunu bir ruh sağlığı uzmanı tarafından tedavi edildikten sonra bir cinsel terapistten profesyonel destek almanız gerekir. Cinsel terapi bazı duyarsızlaştırma teknikleriyle takıntılı düşüncelerden uzaklaşarak hazza odaklanmanız ve orgazm yaşamanız konusunda yardımcı olacaktır. Cinsel takıntı konusunda çalışmak deneyim gerektiren bir konudur, terapist seçerken buna dikkat etmemizi öneririm.

Vajinismusun bir çözümü var mı?

SORU:

1,5 yıldır evliyim, eşimle ilişkiye giremedik, doktora, vajinusmus olduğunu söyledi, krem verdi ama işe yaramadı, ilişkimiz aynı durumda. Gittikçe birbirimizden uzaklaşmaya başladık, bir de sizden fikir almak istiyorum. Bu konuda ne yapabiliriz? K.A./Çankırı

CEVAP:

Kadının ağrı, acı, kanama korkusuyla istemsiz bir şekilde bacaklarını ve vajinasını kasarak ilişkiye girememesi durumuna vajinismus denir. Türk toplumunda oldukça yaygın bir sorundur. Kişinin kendisinin umutsuz olduğuna yürekten inandığı psikolojik kökenli bir hastalıktır. Güven duyulan deneyimli bir cinsel terapistle terapiye ve sürece bağlı kalındığında mutlaka çözülür. Acele edilmemesi, yeterince uyarılma olmadan zorlanmaması ve hazza ağırlık verilmesi durumunda ilişkiye kolaylıkla girilebilir. Vajinismus tedavisinde çiftin uyumu, birbirlerine karşı destekleyici ve anlayışlı tutumları, cinselliğe yeterince zaman ayırmaları sürecin kısalması ve başarıyla sonuçlanması açısından ayrıca önemlidir. İlişkiniz daha da kötüye gitmeden bir uzmandan destek almanız uygun olur.