Azospermi meni örneğinde hiç sperm olmaması olarak tanımlanır. Erkek normal olarak boşalma yaşar ama menide sperm olmadığı için gebelik oluşmaz. Bu hem erkeği hem de kadını oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur.

Bu problemimin bir çaresi var mı?

38 yasındayım 8 yıllık evliyim ve erken boşal­ma ve cinsel isteksizlik sorunum var. Menide sperm hücresi olmadığı için çocuk sahibi olamadık. Ne yapabiliriz? H.E./Balıkesir

Azospermi meni örneğinde hiç sperm olmaması erkekte özgüven kaybı ve yeter­sizlik duygularına, kadında anne olamama korkularına yol açar. Neyse ki ilerleyen sağlık bilimi sayesinde bu gibi durumlarda bile çocuk sahibi olmak mümkündür. Ancak tüp bebek süreci de çok yıpratıcıdır. Alınan ilaçlar, dakika dakika uyulması gereken bir program, sürekli olmayacak endişesi zamanla çifti birbirlerinden ve cinsellikten soğutabilir. Cinsel isteksizlik nedeniyle cinsel yakınlık sıklığının azalması erkekte erken boşalmaya, bütün bu olumsuzluklar üst üste geldiğinde cinsel isteksizlik oluş­ması kaçınılmaz olur. Böyle bir durumda mutlaka bir cinsel terapistten destek alarak cinselliğin yeniden yapılandırılması, çocuk için sevişmenin yerine haz alıp yakınlaşmak için sevişmenin konması gerekir.

Kullandığım ilaçlar sorun yaratır mı?

SORU:

36 yaşındayım, 2 yıldır evliyim. İlişki sırasında eşimden gizli sertleşme sağlayıcı ilaç kullanıyorum. İlaç almasam sanki sertleşme olmayacakmış gibi geliyor. İlişkiden beklediğim hazzı alamıyorum, kullandığım ilaçların bunda bir etkisi olur mu? H.D./ İstanbul

CEVAP:

Sözünü ettiğiniz ilaçların doğrudan cinselliğe bir etkisi yoktur. Daha çok damarları genişle­yerek kan basıncının artmasını sağlar. Erkek­lerde ereksiyon penisin içindeki kan basın­cının artmasıyla gerçekleştiği için bu ilaçlar dolaylı yoldan sertleşmeye yardımcı olur. Bu ereksiyon bazen cinsel uyarılmadan bağımsız gerçekleştiğinde istenen ve beklenen cinsel haz alınmayabilir. Erkekler zorunlu olma­dıkça ve doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle ilaç kullanmamalıdır. Sizin durumunuzda kullanıldığınız ilaçlar günü kurtarmaya faydalı olsa da uzun vadede özgüven kaybına neden olduğu için zararlı olmaya başlamış. Daha fazla sevişmeye ve cinsel erotizme yer verip aşamalı olarak ilacın sağladığı desteği azaltarak tutkulu bir cinselliğe geçebilirsiniz. Bunun için gerekiyorsa profesyonel destek almanız uygun olur.