Ahmet Takan
28 Temmuz 2021

Siyasetin sıcağı ne kadar artar?..


“Eylül ayı ile birlikte siyaset daha çok sertleşecek”…

Bugünlerde siyasetin hangi kulis odasına girsem üzerinde ittifak edilen tek görüş bu…

Kulislerde kafa yorulan başlıca iddialar neler?

-Ağustos ayı başında toplanması beklenen Yüksek Askeri Şura’da alınacak kararlar. Kimler gider kimler kalır konusunda saray iktidarı kanatları arasında farklı analizler (biz buna kendi gönüllerinden geçenler de diyebiliriz) var. Kabine revizyonu ve Cumhur İttifakı’nın geleceğini YAŞ toplantısına bağlayanlar pür dikkat kesilmiş durumdalar.

-MHP’nin başta Tarım Bakanlığı olmak üzere kabinede en az 2-3 koltuk istediği… Bu isteğin, Vedat Bilgin (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı) modelinde olduğu gibi şu an aktif MHP’li olmayan ama MHP’liliği ile bilinen isimlerden olmasında direttiği.

-ABD’den Türkiye’ye 2 bin 500 kişilik bir isim listesi verildiği. Bu isimlerin, Türk vatandaşlığına geçirilen “ticaret insanı” diye görülen aslında uyuşturucu kaçakçılığı ile uğraşanlar olduğu. Ve bu isimlerin, eylül ayında yapılacak Birleşmiş Milletler toplantısı öncesinde vatandaşlıktan çıkarılması ve gereğinin yapılmasının ABD tarafından istendiği. Olası Biden-Erdoğan görüşmesinin kaderinin buna bağlı olduğu.

★★★

İç-dış genel tabloya kalın hatlarıyla bakmakta fayda var;

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Suriyeli mültecilerden sonra Afgan sığınmacılar konusunda ezber bozan çıkışları ile gündemi elinde tutuyor. Mülteciler sorunu Türkiye’nin ekonomik problemleri ile birlikte vatandaşında en birinci sıkıntıları arasına girdi. Kılıçdaroğlu, sadece Cumhur İttifakı’nın milliyetçilik silahını elinden almakla kalmadı, Millet İttifakı ortağı, oyları yükselen İYİ Parti’ye karşı da psikolojik bir avantaj elde etmiş oldu. HDP ile yandaşlık suçlamaları karşısında hem genel kamuoyunda hem de Muharrem İnce’ye karşı gardını aldı. Saray iktidarının KKTC’de yapmış olduğu milliyetçilik kamuflajlı “saray yaptıracağız”, “millet bahçesi yaptıracağız” ataklarını da boşa çıkardı.

★★★

Yine şehit haberleri ile yüreğimiz kavruluyor…

Irak kuzeyinde devam eden operasyon var. Barış Pınarı, Fırat Kalkanı, Afrin, İdlib, oralarda da aslında operasyonlar devam ediyor.

Sıkıntı aynı; ÖSO grupları bu bölgelerde kendi aralarında çatışıyor, yağma-çalma, haraç kim yapacak mücadelesi.

Terör örgütü PKK/YPG de artan şekilde bu bölgelere saldırı yapıyorlar ki, Türkiye buraları kontrol edemiyor algısı yaratıyorlar.

En sorunlu yer İdlib. Ruslar, Türkiye’nin İdlib’ten çıkmasını istiyor. İdlib güneyinde bombalamalar arttı. Türk üsleri yakınlarını hedef alıyorlar.

Biliyorsunuz, Fırat’ın doğusunda Barış Pınarı bölgesi hariç sınır hattında Suriye tarafında 10 kilometre genişlik içinde Rusya ile ortak devriye yapılıyor. Ruslar, İdlib’te de TSK’nın Türk sınırına 10 kilometre mesafeye kadar çekilmesini istiyor. Ruslar, sonrasında benzer durumun Afrin ve Fırat Kalkanı bölgesinde olmasını, Türkiye’nin askerlerini çekmesini isteyecek.

Bölgede ABD ve Rusya tarafından kurgulanan tezgahlar, son günlerde gelen acı şehit  haberleri ile birlikte değerlendirildiğinde, Türkiye’nin buralardan çekilmesini sağlamaya yönelik diye değerlendirmek sadece kahinlerin görev alanına girmez!..

★★★

Biden’ın ABD askerlerini Afganistan’dan çekme kararının ardından Irak’tan da çekme kararını açıklaması…

Saray iktidarının tosun sözcülerinin sormaya cesaret edemeyeceği soruları gündeme getirelim;

-Eyy ABD, Afganistan ve Irak’tan asker çekiyorsun da neden Suriye’nin kuzeyinden asker çekmiyorsun?..

-Eyy ABD, Türkiye’ye Afganistan’da bekçilik görevini layık görüyorsun da, neden Suriye’nin kuzeyini kontrol etmesi için –istersen NATO çerçevesinde- Türk Silahlı Kuvvetleri’ne komutanlık görevi teklif etmiyorsun?..

 

★★★

Bu Afganistan işi tam bir bela!..

Bizdekiler “Henüz karar vermedik” dese de ABD “Türkiye taahhütte” bulundu diyor.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral McKenzie, başkent Kabil’de, Afgan hükümet güçlerine hava desteğini sürdüreceğini açıkladığı basın toplantısında konuşurken arkadaki bayraklara bakın… Türkiye çoktan yerini almış!..

Dünyaya verilen bu fotoğrafın ne manaya geldiğini stratejist, emekli Deniz Kurmay Albay Cahit Armağan Dilek’e sordum. Yanıtı şöyle;

“Afganistan’dan çekilen ABD kuvvetlerinin komutanı Orgeneral, Afganistan işini bu Generale devretti. Evet, zaten Afganistan işi ABD Merkez Kuvvetler Komutanı liderliğinde yapılıyordu. Ama bu fotoğraf şunu gösteriyor; Afganistan’daki Türk birliği ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev yapacak. Muhakkak Türkiye’nin bazı çekinceleri olacak. Türk birliğinin tam komutası ABD’ye devredilmeyecektir. Ancak, ekonomik, lojistik, istihbarat desteğini ABD ve Pentagon’dan alacak Türkiye’nin karaları ve hamleleri ABD’den bağımsız olmayacaktır.

★★★

Şimdi gelelim, büyük ödüllü final sorusuna;

Afganistan’da da saray ve millet bahçesi inşa edilmesi kararı alınırsa ihaleyi kim alır?..

★★★

Ulu Tanrı, tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

 

Yazarlar

Siyasetin sıcağı ne kadar artar?..
Ahmet Takan