Utkan Aydın
5 Eylül 2020

Sırbistan’da ispat maçı!


Bir Türkiye gerçeği; herkes ‘Gençler oynasın’ der, oynatırsın bu kez de ‘Ne gerek var böyle bir maçta’ diye eleştirirler. Şenol Güneş’in de başına bu geldi. Macaristan maçındaki garip kurgu Türkiye’nin yenilgisine davetiye çıkardı gerçekten. Kaan’ın ön liberoda, Mert Müldür’ün sağ bekte, Mert Hakan’ın 8 numarada, Ahmed Kutucu’nun da yardımcı santrfor pozisyonunda olduğu kadro cesur Macarları buldu karşısında. Neticede, ironik şekilde 19 yaşındaki bir gencin, Szoboszlai’nin sırtladığı Macaristan galibiyeti aldı.

Durum özetle bu. Şenol Hoca, sorumluluğu üstlendi ya, benim de aklıma şu geldi. Bir yenilgi kredisi yok mu Güneş’in? Zaten hazır olmayan pek çoğu resmi maç oynamamış kadrosunu Sırbistan maçını da düşünerek idareli kullanmak istemesi, bu arada kafasındaki alternatif oyuncuları denemek ve performansı test etmeyi seçmesi, ölümcül suç mu yani?

Macaristan yenilgisi sonrası önemli eşik Sırbistan. Ruslardan fark yiyen Sırplar, bize karşı daha inatçı olacaktır. Mesaj maçı da budur. Sırbistan’ı deplasmanda yenmek, Avrupa Şampiyonası elemelerinde verilen ‘kazanan takım’ imajını tazeleyecektir. Aksi halde olacak ise EURO 2020 elemelerindeki başarının ‘rastlantısal’ olduğu algısıdır ki zaten basın önünde sert şekilde eleştirilmesine alışık olduğumuz Şenol Güneş için demotive edici bir gelişmedir bu. Hazırlık maçı kıvamındaki Uluslar Ligi’nin gerçek adı da bu olacak bazıları için galiba: Kendini İspat Ligi; bilmem kaçıncı kez…

Yazarlar

Sırbistan’da ispat maçı!
Utkan Aydın