Yalnızca partner odaklı, partnerini memnun etmeyi amaç edinen bir kişi kendi istek ve ihtiyaçlarını yok saydığı için cinsellikten haz alamaz ve mutlu olamaz.

Bu problemimin sebebi ne olabilir?

SORU:

34 yaşındayım, eşim orgazm olması için çok çok çaba harcıyorum. Bende bir sü­redir sertleşme sorunu başladı. Neden böyle oldu, ne yapmalıyım? K.D./Bolu

CEVAP:

Cinsel yakınlık iki insanın benliklerini ko­rurken bütünleştiği çok özel bir paylaşım­dır. Bu paylaşımdan haz alınması bir parça bencil olunması cinselliğin doğası gereği­dir. Cinsel istek ve uyarılma beyindeki ödül mekanizması aktif olduğu sürece sürdü­rülebilir tepkilerdir. Haz almadan görev gibi yaşanan bir cinsellikte bazı cinsel işlev bozukluklarının oluşması doğal ve bek­lenen bir sonuçtur. Sizin cinsel isteksizlik ve sertleşme sorununuz yalnızca eşinizi düşünerek seks yapmanızdan kaynaklana­bilir. Bir görev gibi yaşanan tutku ve şehve­tin olmadığı bir cinsel birliktelikten eşiniz de haz almayacaktır. Sizin ilişkide daha fazla kendinizi düşünmeniz en azından bir sefer eşiniz için seks yapıyorsanız başka bir seferde kendiniz için seks yapmanız sorunlarınızı çözecektir.

Cinsel hayatım yine eskisi gibi olur mu?

SORU:

56 yaşındayım ve şeker hastalığıyla baş etmeye çalışıyorum. Bu yüzden sertleşme sorunu da yaşıyorum. Doktorum bir üroloğa görünmemi önerdi. Bu sorunun kesin bir çaresi var mı? R.E./İstanbul

CEVAP:

Diyabet yani şeker hastalığı erkeklerde organik kökenli sertleşme sorununa yol açan nedenlerin başında gelir. Sertleşme doğrudan damar ve sinir kalitesiyle doğ­rudan ilişkili olduğundan damar kalite­sini bozan her şey sertleşme kalitesini bozabilir. Hafif ve orta düzey sertleşme sorunlarında ilaç tedavileri ileri düzeyler­de mutluluk çubuğu da denilen penil-pro­tez tedavisi uygulanabilir. Sizin sorunun organik boyutuyla ilgili bir üroloji dokto­ruyla konuşarak uygun tedavi seçeneği konusunda ortak bir yol bulmanız uygun olur. İşin psikolojik boyutunda ise mevcut durumu kabullenerek alternatif doyum yöntemleri konusunda kendinizi geliştire­bilir cinselliği penis vajina birlikteliğinden çıkarıp farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz. Daha fazla tensel temas, erotik masajlar, seks oyuncakları gibi farklı doyum yolları­nı keşfedebilirsiniz. Bu konuda deneyimli bir cinsel terapistten profesyonel destek almanız önerilebilir.