Kemal ÖZCAN
22 Haziran 2020

Seks sırasında günlük sorunları UNUTUN!


Sağlıklı ve doyumlu bir cinsel ilişki her şeyden önce odaklanmaya ve kendini ilişkinin akışına bırakmak çok önemlidir. Dolayısıyla günlük sorunlara takılmamak gerekir…

Yaşadığım sorun için bir ilaç var mı?

SORU:

Benim yorucu ve stresli bir iş hayatım var. Eşimle birlikte olurken aklıma birden bir sorun geliyor ve ilişkiden kopuyorum, bir daha da odaklanamıyorum. Bunun bir ilacı var mı? D.B./ İstanbul

CEVAP:

İyi bir cinsellik rahatlamış ve gevşemiş bir şekilde dokunmaya ve hissetmeye odaklanarak, zaman ve mekandan bağımsız haz alıp haz verme sanatıdır. Genellikle stresli ve kaygılı kişilerde görülen odaklanma sorunu yalnızca cinselliği değil hayatın başka alanlarını da etkileyen bir durumdur. İlaç geçici bir çözümdür. Sizin daha çok nefes ve gevşeme egzersizleri, meditasyon, yoga gibi kalıcı yöntemlere yönelmeniz daha faydalı olacaktır. Nefes ve gevşeme egzersizlerini erotik masajla birleştirerek odaklanma becerinizi geliştirebilirsiniz. Kendi çabalarınızla bir ilerleme kaydedemezseniz bir cinsel terapistten profesyonel destek alarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Ne zaman eskisi gibi cinsellik yaşayabiliriz?

SORU:

Eşim 6 ay önce doğum yaptı ama biz hala birbirimize uzağız. Bize neler önerirsiniz? H.T./Samsun

CEVAP:

Eşinizin yorgunluğunu ve uykusuzluğunu azaltmak için ev işleri ve özellikle bebekle gece ilgilenmek konusunda ona yardımcı olun. Onunla iletişiminizi artırın, sorunlarını dinleyin, çözümler üretmeye çaba gösterin ve onu rahatlatarak iyi hissetmesini sağlayacak küçük sürprizler hazırlayın. Cinsel ilişkiye hazırlık yapın. Birlikte duş almak, loş bir ışıkta hoş bir müzikle dans etmek gibi her ikinizi de rahatlatacak bir ortam hazırlayın. Cinselliği mutlaka gece yatakta yaşamanız gerekmez. Gün içinde birbirinize yakınlaşabileceğiniz fırsatlar yaratın. Planlı seks yapın. Doğrudan cinsel ilişkiye odaklanmayın; dokunmak, sarılmak gibi eşinizin hoşlandığını düşündüğünüz şekilde yakınlık göstererek onu şımartın.

Vajinismusun kesin bir tedavisi var mı?

SORU:

28 yaşındayım. 2 yıldır evliyim ve hala eşimle ilişkiye giremedim. Vajinismusun kesin bir tedavisi var mı? M.P./Konya

CEVAP:

Vajinismusun tedavi edilebilir geçici bir rahatsızlık olduğunu bilmenizde fayda var. Vajinismus cinsel terapisinde genellikle hiçbir cerrahi müdahale ve diğer girişimsel müdahaleleri uygulamak gerekmiyor. Çiftin tedavi süreci boyunca herhangi bir ilaç kullanması da istenmiyor. Yapılması gereken tek şey çiftin iyi bir rehber olacak cinsel terapisti bulması, her şeyi açıkça anlatması ve en önemlisi de iyileşme arzusunun olması. Çift bunu yapmayı başardığı takdirde, cinsel terapistinin onlara önereceği aşk oyunları adı verilen egzersizlerle, kendi kendilerini tedavi etmeleri mümkün olabiliyor.

Yazarlar

Seks sırasında günlük sorunları UNUTUN!
Kemal ÖZCAN