Cinsellikte sorun yaratan konulardan biri de sevişme zamanıyla ilgili fikir ayrılıklarıdır. Çünkü eşlerden biri sadece canı istediğinde diğeri ise planladığı zaman ilişki yaşamayı talep edebilir.


Bu konuda hangi taraf daha haklı?

35 yaşındayım. Eşim cinselliği planlı yaşıyor. Ben ise kendimi hazır hissettiğimde seks yapmak istiyorum. Bu yüzden çok tartışıyoruz. Sizce hangisi daha doğru? M.D./İzmir

Eşler arasında sevişme zamanıyla ilgili fikir ayrılıkları çok yaygın bir sorundur. Birbirlerinin ihtiyacını yok sayarak yaşa­nan karşılıklı reddedici tutumlar zaman­la eşlerin birbirinden duygusal olarak soğumasına cinselliği tümüyle gündem­lerinden çıkarmalarına neden olabilir. Cinsellik genellikle erkeklerde kendiliğin­den anlık gelişen dürtüsel bir istek iken kadınlar için günlük iş planı içerisinde ancak önceden planlanırsa yaşanabilen bir paylaşımdır. Böyle durumlarda her iki tarafında ihtiyaçlarını dikkate alarak uygun bir ilişki sıklığı üzerinde konuşarak anlaşma sağlanması uygun olur. Za­man zaman kendiliğinden gelişen cinsel yakınlığı reddetmeyen esnek bir cinsel ilişki planlaması eşlerin arasındaki fikir ayrılıklarını gidererek daha doyumlu bir cinsellik yaşanmasını sağlayacaktır.

Eşim neden böyle bir sorun yaşıyor?

SORU:

2 yıldır evli bir kadınım. Eşim evlendiğimizden beri yalnızca birlikte olacağımız zaman alkol kullanıyor.. Bunun sebebi ne olabilir, tedavi gerektirir mi? H.U./İstanbul

CEVAP:

Eşinizin yalnızca alkol aldığınızda seks ya­pabiliyor olması, diğer durumlarda rahat olmadığını bir performans kaygısı yaşadı­ğını gösteriyor. Eşi mutlu edememe, eksik ve yetersiz olma, ilgi ve sevgisini kaybet­me korkusu gibi duyguların neden olduğu istenmeyen duygusal ve fiziksel tepkilerin tümüne performans kaygısı denir. Birkaç kadeh alkol bu iç sesi susturup psikolojik bir rahatlama sağladığı için performans kaygısı olan erkekler için faydalı olabilir. Ancak sürekli buna sığınmak ya da alkolü abartmak zamanla hem alkol bağımlı­lığına yol açabilir, hem de tam tersi bir etki yaratarak cinsel istek ve uyarılmanın tümüyle bitmesine neden olabilir. Alkolle geçici çözümlerle vakit kaybetmek yeri­ne cinsel ilişkinizde performans kaygısı yaratan nedenlere odaklanılması ve kalıcı çözümler bulunması daha uygun olur. Cinsel terapi bu konuda kalıcı çözümler üreterek yardımcı olabilir.