Ahmet Takan
13 Ocak 2022

Saray sakallısından bu kadar olur!..


AKSAKALLI:

Türk dünyası için anlamı çok büyüktür. Bu unvana sahip olan kişinin özgül ağırlığını belirleyebilecek herhangi bir ölçü birimi de henüz icat olmamıştır!.. Bilge kişi, insanlara yol gösteren, bilgelik ve hikmet sahibi kimse anlamının ötesinde bir siyasi figür olarak da çok büyük ağırlığı vardır.

Geride bıraktığımız yılın kasım ayında hepimizi heyecanlandıran Türk Devletleri Teşkilatı’nın kuruluşunda özde değil sözde kalan bir görevlendirmeye ses çıkaramamıştık!.  Ekim ayında Bahçelievler Belediyesi Anaokulu’nu gezen AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, burada bir öğrencinin “Ne iş yapıyorsunuz?” sorusu üzerine “İş arıyorum” yanıtını vermişti. Tayyip Erdoğan tarafından Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Heyeti Başkanlığı’na atanan Binali Yıldırım aradığı işi bulmuş muydu?..

Her göreve atanarak gelmiş bir kişi, kanaat önderliği ile uzak yakın alakası olmayan, fikir adamlığının kenarından bile geçemeyen, kendi ülkesinde bile ağırlığı çok tartışmalı olan o kişi nasıl da Türk dünyasına  aksakallı olmuştu?..

“Şahsı”nın ataması ile olunca işte böyle oldu!..

Kazakistan alev alev yandı. Türkçülüğü, Türk milliyetçiliğini işine geldiği zaman, seçim zamanı darlıktan kurtulmak için kullanan saray iktidarı kenara çekildi, tribünlerde maç seyreder gibi seyretti. Saray ataması ile aksakallı olan Binali Yıldırım ne yaptı?.. Eğer ıskalamadıysam, sosyal medyadan kısa bir açıklamasından başka bir numarası olmadı:

“Türk Devletleri Teşkilatı Aksakalları olarak, kardeş Kazakistan ile güçlü dayanışmamızı belirtmek isteriz. Ülkede hayatın normale dönmesi hususunda her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğumuzu belirtir, olaylarda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz.”

Hepsi bu kadar!..

Nerede kaldı yol göstericilik?.. Binali Yıldırım’ın aksakallı olarak yol göstermesi için yol, enerji, maske, gemicik ihalesi mi açılması gerekiyordu?..

★ ★ ★

Kazakistan’da meydana gelen iç kargaşada bugün görünen tablo o ki; Kazakistan Devlet Başkanı Tokayev, Nazarbayev’i, onun sistemini ve adamlarını tasfiye ediyor. Tokayev, Rus lider Putin’e biat eden bir yapılanmaya gidiyor…

Asla inkar edilemez bir gerçek; Türk Devletleri Teşkilatı, Nazarbayev’in yoğun çabası ve inisiyatifi ile kurulmuştu. Tokayev, kriz sırasında Türk Devletleri Teşkilatı’ndan değil Rusya’dan yardım istedi. Peki, Nazarbayev silinince, Türk Devletleri Teşkilatı çöpe mi gidecek?.. O kadar basit olmayabilir ama saray iktidarının bu sahteliği yüzünden sadece kağıt üzerinde kalan rutin bir teşkilata dönüşebilir. Aksakallısı Binali Yıldırım olan bir yapıdan daha fazla bir şey beklemekte sadece hayalcilik olur!..

Kazakistan alev alev yanarken, Türkiye’deki saray iktidarından, saray sakallısından etkin bir hamle bekleyenler boşa beklediler…

Hatırlayın!..

Rus uçağının düşürülme krizinde Rusya ile Türkiye arasında Nazarbayev arabuluculuk yapmıştı. Suriye’de, Türk-Rus işbirliğinde İran’ı da yanlarına alarak Astana süreci başlatılmıştı. Kazakistan ve Nazarbayev, bu sürecin başlamasında da bir nevi arabulucu ve ev sahibi olmuştu.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın Kazakistan krizinde etkin bir rol almasına neden öncülük edilemedi?.. Kazakistan’dan alınacak ihale bulunmadığı için mi?.. “5’li çete”ye Kazakistan’dan ekmek çıkmayacağı için mi?.. Binali Yıldırım’ın oğluna Kazakistan’a maske götürmesine izin verilmediği için mi?..

Çok acı… Çok acı hem de çook acı!..

“Aksakallı”nın da içini boşalttılar!..

Kendisine, “Türk milliyetçisi”, “Türkçü” diyenler de usul usul bir kenarda durmuş trajediyi seyrediyor!.. Çok merak ediyorum; daha geride içi boşaltılacak ne kaldı?..

Herkese iyi seyirler!..

★ ★ ★

Ulu Tanrı, tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

Saray sakallısından bu kadar olur!..
Ahmet Takan