Sanal ihanetlerin de arttığı günümüzde bu durum kadın olsun erkek olsun bir insanın yaşayabileceği en travmatik olaylardan biridir. Böyle bir olaydan sonra evliliğin nasıl ilerleyeceğini kestirmek kolay değildir.

Bizim ilişkimiz yine eskisi gibi olur mu?

SORU:

12 yıllık eşimin internette tanıştığı bir kadınla karşılıklı çıplak resimler ve vide­olar paylaştığını gördüm, şok oldum. Özür dileyince bunu unutmak ve yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz ama bana dokunmasına bile tahammül edemiyorum. Bunu aşabilir miyim? G.A./Mersin

CEVAP:

Gelişen teknolojiyle birlikte sanal ortam­da yaşanan yasak ilişkiler giderek artıyor. Bu durum da ilişkileri derinden sarsıyor. Sizin durumunuzda her ne kadar yeni bir başlangıç yapmak isteseniz de ruhunuzun ve bedeninizin henüz buna hazır olmadığı görülüyor. Eşinizin size dokunmasında rahatsız olmanız, olağan dışı bir süreçte yaşanan olağan bir tepkidir. Böyle durum­larda başta cinsel isteksizlik olmak üzere başka cinsel işlev bozukluklarının ortaya çıkması normal bir durumdur. Eşinizle cinsel yakınlık yaşamakta acele etmeme­niz öncelikle evlilikteki duygusal kırılma ve güven kaybı konusunda bir evlilik ve çift terapistinden profesyonel destek almanız uygun olur. Evlilik ilişkisi onarıldıktan ve duygusal yakınlık yeniden sağlandıktan sonra cinsel ilişkinin yaşanması daha sağlıklı olacaktır.

Yaş farkı zamanla sorun yaratır mı?

SORU:

Erkek arkadaşım benden tam 16 yaş büyük. Birçok konuda iyi anlaşıyoruz, şimdilik cinsel­lik konusunda da bir sorun yok. Bu yaş farkı ileride bir sorun yaratır mı? S.M./Manisa

CEVAP:

Ülkemizdeki evli çiftlerdeki yaş farkına bakıldığında çoğunlukla 2-4 yaş arası erkek lehine bir yaş farkı olduğu görü­lüyor. Sizin durumunuzda ortalamanın biraz üstünde bir yaş farkı var. Yaş farkı, eşlerin uyumu ve sağlık durumu­na sorun oluşturur veya oluşturmaz. Cinsel uyum ve cinsel sağlık konusun­da biyolojik yaş tek başına belirleyici olmuyor. Erkek arkadaşınız, yediğine içtiğine dikkat eden, spor yapan, cin­selliği seven biriyse sorun yaşamaya­bilirsiniz. Sizin durumunuzda ilişkinin bütünü içinde bir uyum varsa, aile ve sosyal çevreniz tarafından onaylanan bir ilişki ise içiniz rahat olabilir. Eşinizle aranızdaki yaş farkından dolayı ilerde ortaya çıkabilecek başka sorunları öngörebilmek ve şimdiden tedbir ala­bilmek için bir evlilik çift terapistinden destek almanız uygun olur.