Salda Gölü, Mars’taki yolculuğa kılavuz olacak

Salda Gölü, Mars’taki yolculuğa kılavuz olacak

Salda Gölü´nün yapısının Mars´a çok benzediğine dikkat çeken İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Çelik Balcı, yapılan araştırmalarla Salda´nın Mars’ın keşfinde kılavuz olabileceğini söyledi. Balcı, “Salda Gölü sizi zamanda yolculuğa çıkararak Mars´ta bir gölün kenarına taşıyabilir” dedi.
Mars’a olan merakın en önemli nedeninin yerküreye olan benzerliği olduğunu kaydeden  Prof. Dr. Balcı, “Mesela Mars,  yerküreden çok daha küçük ama jeolojik olarak ve kayaç bileşimi olarak benzerlikler sergiliyor. Bu nedenle insanlar Mars’ta yaşam olabileceğini düşünmüşler ve uzun süredir çalışmalar yürütmüşler. Çalışmalar sonucunda Mars, yer küreye olan benzerliğinden, jeolojik yapısından dolayı yaşam aramak için bir numaralı merkez haline geldi. Sorunun cevabı hala netlik kazanmadı. Çalışmalar hala devam ediyor. Biz bilim insanlarının en büyük merakı ve en büyük isteği galiba bu soruya ‘evet’ diyebilmek” dedi.
Marsta, ye kürede olduğu gibi göller ve nehirler olduğunu söyleyen Balcı, “Mars şimdi soğuk ve kuru. Ama aslında bir zamanlar yerkürede olduğu gibi yağışlı ve yaşam barındırabilecek ortamlar içerebiliyordu. Yani göller vardı, nehirler vardı. Şimdi yer küreye baktığınızda göller ve nehirlerin olduğu yerler yaşam barındıran yerler. Her şey benzerlik gösteriyorsa büyük ihtimal orada da yaşamın filizlenme ihtimali yüksek” şeklinde konuştu.
Yaşam

Salda Gölü, Mars’taki yolculuğa kılavuz olacak
Yaşam