Cinsellik denince ilk akla gelen cinsel birleşme oluyor. Oysa cinsel ilişkinin amacı sadece üremek ya da fiziksel gerilimden kurtulmak değil sevilen kişiyle duygusal ve tensel paylaşım içeren özel bir zaman yaşamaktır.

Eşim niye bu kadar aceleci davranıyor?

SORU:

Bir yıldır evli bir kadınım. Eşimi seviyorum ama cinsel hayatımızdan hiç memnun de­ğilim. Eşim ön sevişmeyi bilmiyor, hemen ilişkiye girmek istiyor ve ben daha ne olduğunu anlamadan sadece birkaç dakika içinde boşalıyor. Eşim ‘bütün evlilikler böy­le’ diyor, bu ne kadar doğru? E.S./ Konya

CEVAP:

Cinsel ilişki, sevişme öncesi, erotik ortam yaratma, cinsellik içeren konuşmalar yapma, ön sevişme, uyarılma, uyarılmayı sürdürmek için fantezilerden faydalan­ma, cinsel birleşme, boşalma ve orgazm, sonrasında hissedilen rahatlama gibi birçok aşamayı içerir. Yapılan çalışmalar ortalama cinsel birliktelik süresinin 20-30 dakika arasında olduğunu gösteriyor. Bizim ülkemizde erkekler arasında erken bo­şalma sorunu çok fazla olduğu için cinsel birliktelik süresi Dünya ortalamasından daha düşüktür. Hem erken boşalma hem de ereksiyonu kaybetme endişesi olan erkek­lerde bu süre daha da kısalmaktadır. Oysa boşalma denetimini ön sevişmeyi uzun tutarak ilk cinsel heyecanı kontrol etme ve ilişkiyi geciktirmekle başlar. Yeterince uzun bir ön sevişme kadın cinselliğinde en az orgazm kadar önemlidir. Evlilik ilişkisi bir samimiyet ve dürüstlük ilişkisidir, cinsel yaşamdan haz almayan tarafın bunu eşine eşine çekinmeden söyleyebilmeli ve birlikte çözüm arayabilmelidir.

Benim problemimin çözüm yolu nedir?

SORU:

32 yaşındayım, benim sorunum sertleşme sağlayıcı ilaç kullanmadan ilişkiye girememek. İlişkide daha iyi olmak için ilaca başladım. Şimdi ilaçsız olmuyor. Bu problemin çözümü nedir? İ.D./Sinop

CEVAP:

Dokunma, hissetme, paylaşma odaklı bir cinselliğin yerini güç ve performansın aldığı bir çağda yaşıyoruz. Süper ve herkesten daha iyi bir erkek olma isteği erkekleri gerçekte ihtiyaçları olmadığı halde takviye ilaçları kullanmaya itiyor. Bazı özel organik nedenlerle sertleşme sorunu olan erkekleri dışarda tutarsak, ihtiyacı olmadığı halde abartılı bir şekilde sertleşme ilacı kullanan erkekleri bekleyen son kalıcı sertleşme sorunudur. Sizin durumunuzda önce bir üroloji doktoruyla görüşerek bir check-up yaptırmanız, organik bir neden olmaması durumunda ilacı bırakmanız önerilebilir. Gerçekçi beklentilerle daha fazla erotizm ve romantizmle ihtiyacınız olan ereksiyonu sağlayabilirsiniz. Cinsel tahrikin güçlenmesi için kısa bir süre cinsel perhiz yapmanız uyarılmayı kolaylaştıracaktır.