Ali İskefli
5 Ocak 2020

Sabırla bekle üretmeden kazan


Ahlar vahlar arasında ligde sezonun ilk yarısı sona erdi. Milliler, EURO 2020’ye katılmaya hak kazandı, Başakşehir Avrupa Ligi’ndeki grubundan çıktı, Sivasspor ilk yarıyı lider tamamladı. Mali krizdeki kulüpler borçlarını borç alarak öteledi. VAR sistemi özümsenemedi. Takımlar yine transfer peşine düştü. Aradığını bulamayanlar, bir iki yama ile günü kurtarma peşinde.

Futbolumuzun özetini, defans yaparak kazandığı bir deplasman galibiyeti sonrasında Sergen Yalçın söyledi: “Bizden iyi futbol beklemeyin. Tüm maçlarımızı böyle oynayabiliriz, seyir zevki için sadece deplasmanda böyle oynayacağız.” Bir sonraki hafta ise evinde iyi futbol hedefleyen Yalçın’ın takımı yenildi. Böyle olunca da ligimizde kalite ve seyir zevkini düşünmeyen, defans yaparak sadece rakibi oynatmamayı hedefleyen fakat puan alan takımların sayısı artıyor.

Burada hakemlerimize de iş düşüyor. Avrupalı hakemlerin tersine gri pozisyonlarda inisiyatiflerini oynamak isteyenden değil, oynatmak istemeyenden yana kullanıyorlar. Örneğin: Aşırı güç kullanarak birbirlerine şarj yapan oyunculardan faul yapan hep hücum oyuncusu oluyor.

Şampiyon olmak için yola çıkanlar transferler yapacak, üretmeyecek. Ayrıca ligde kalmak için oynayacak takımların sayısı daha da artacak. Futbol kalitesi ve seyir keyfi düşmeye devam edecek.

Yazarlar

Sabırla bekle üretmeden kazan
Ali İskefli