Cinsellik doğal ve evlilik içinde karşılanması gereken bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın sık sık reddedilmesi reddedilen tarafta soğukluk ve öfke yaratabilir.

Eşimle yakınlaşmak için ne yapabilirim?

SORU:

4 yıldır evli bir erkeğim, 32 yaşındayım. Eşimle çok az seks yapıyoruz, onun seks yapmamak için bir nedeni var ama ben sürekli reddedilmekten bıktım, artık ona karşı hiçbir şey hissetmemeye başladım. Bu sorun çözülür mü? M.S./Antalya

CEVAP:

Kadın olsun erkek olsun cinsellik duy­gusal olarak hassas bir durumdur. Red­dedilme sonucu hissedilen bu duygular zamanla eşe/partnere ve cinselliğe karşı bir ilgi kaybına neden olabilir. İlgi­deki azalma zamanla cinsel isteksizlik, uyarılma ve sertleşme bozuklukların­dan cinselliğe tümüyle küsmeye kadar giden bir seri bozukluğa neden olabilir. Sizin eşinizden daha fazla uzaklaşma­dan ve çözülebilir bir sorun için tüm çözüm yollarını tüketmeden bir uzman­dan destek almanız uygun olur. Böylece eşinizin cinselliğe karşı ilgisizliğinin nedenlerini öğrenebilir, düzelmesi için gerekli adımlar atabilirsiniz.

Bu sorunun kesin bir tedavisi var mı?

SORU:

6 yıldır evliyim ve erken boşalma sorunum var. Eşim tedavi görmem konusunda ısrar etti. Ancak düzelemedim. Bu sorunun kesin tedavisi var mı? L.D./İstanbul

CEVAP:

Erken boşalma, cinsel terapinin en başarılı olduğu cinsel işlev bozukluk­larından biridir. Sizin durumunuzda sanırım terapi tam olarak bitirilmedi ya da bazı şeyler gereği gibi yapılmadı. Ayrıca eşinizin terapiye aktif olarak katılıp katılmadığını belirtmemişsi­niz. Bu terapi başarısını etkileyen en önemli konudur. Eğer diğer eş bu sü­recin dışında kalırsa sizin tek başınıza çabanız yeterli olmayabilir ve istenen sonuç tam olarak sağlanamayabilir. Bu anlamda mademki böyle bir başlangıç yaptınız, sonuna kadar gitmenizi ve umudunuzu yitirmemenizi öneririm.