Cinsel yakınlık evlilik içerisinde karşılanması gereken hak ve ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın sürekli geri çevrilmesi reddedilen tarafta öfkeye ve cinsel soğukluğa yol açabilir.

Eşimin bahaneleri ne zaman biter?

SORU:

6 yıldır evli bir erkeğim, 34 yaşındayım. Eşimle çok az seks yapıyoruz, onun seks yapmamak için bir sürü bahanesi var ve ben durumdan bıktım, artık ona karşı hiçbir şey hissetmemeye başladım. Bu sorun nasıl çözülür? M.D./İstanbul

CEVAP:

Kadın olsun erkek olsun cinsellik duygusal olarak hassas bir durumdur. Reddedilme sonucu hissedilen bu duygular zamanla eşe/partnere ve cinselliğe karşı bir ilgi kaybına neden olabilir. İlgideki azalma zamanla cinsel isteksizlik, uyarılma ve sertleşme bozukluklarından cinselliğe tümüyle küsmeye kadar giden bir seri bozukluğa neden olabilir. Sizin eşinizden daha fazla uzaklaşmadan ve çözülebilir bir sorun için tüm çözüm yollarını tüketmeden bir uzmandan destek almanız uygun olur. Böylece eşinizin cinselliğe karşı ilgisizliği­nin nedenlerini öğrenebilir, düzelmesi için gerekli adımlar atabilirsiniz.

Bu problemden nasıl kurtulurum?

SORU:

8 aydır evli bir kadınım. Orgazm sorunu yaşıyorum. Eşimde erken boşalma sorunu var. Bu durum beni etkiler mi? Bunun bir tedavi yolu var mı? R.Y./Samsun

CEVAP:

Kadınlarda orgazm bozukluğunun fiziksel ve duygusal birçok nedeni vardır. Kadın orgazmı için güven veren, arzu edilen uygun bir eş/partner, uygun ortam, uygun ve yeterli uyarı, pozitif bir beden ve cinsellik algısı, yeterli bir cinsel deneyim, yeniliklere ve fantezilere açık olma, kendini rahat ve güvende hissetme, utanç ve suçlu­luk duygularından arınma gibi birçok koşulun bir araya gelmesi gerekir. Sizin cinsel deneyimsizliğin ve yeterince uzun sevişmenin olmayışının orgazm olamamanızın en önemli sebepleri olduğu görülüyor. Henüz yeni evlisiniz, ilişkinizi gelişmesi için kendinize biraz daha zaman tanıyabilirsiniz. Yukarıda sözü geçen koşulların oluşmasına rağ­men orgazm sorunu devam ederse bir uzmandan destek alabilirsiniz.