Ahmet Takan
11 Ocak 2020

Putin’i mutluluktan dört köşe eden kitap!..


Oo!.. Bir alladılar bir pulladılar… Sormayın gitsin. Sanırsınız Putin’e esaslı bir ders kitabı verdiler!.. Martaval fasıllarını dinlemeyenler için hatırlatalım;

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’e, 8 Ocak’ta İstanbul’da  yaptığı görüşme sırasında “Doğu Akdeniz Denkleminde Stratejik Adım: TÜRKİYE-LİBYA MUTABAKATI” diye bir kitap verdi. Eğer anlatılanları her zamanki gibi gözü kapalı yerseniz, Libya ile yapılan mutabakat, büyük bir stratejisi dehası olarak sunuluyor. Ama velakin, Putin herhalde bu kitabı alıp okuduğunda kahkahalardan yerlere yatıp sonrada Tanrı’ya kendisine böyle dostlar verdiği için milyonlarca kez şükür etmiştir!.. “Tanrı böyle dostları da yanımızdan hiç eksik etmesin” diye uzun uzun yalvarmıştır. Hatta hiç üşenmeden kitabın fotokopisini çektirip ilgili şahsın dostu Trump’a da acele kargoyla göndermiştir. Bu mutluluktan sen de payını al diye!..

Laf olsun diye desteksiz muhalefet yapmıyorum. Erdoğan’ın Putin’e hediye ettiği kitap dikkatlice incelendiğinde, atılan adımın stratejik kayıplarla sonuçlandığı açıkça görülüyor. Libya ile yapılan deniz yetki alanları muhtırası ile 12 bin kilometrekarelik kıta sahanlığı kazanırken 80 bin kilometrekarelik kıta sahanlığını kaybettiğimizi belgeliyoruz. Ayrıca daha da büyük bir skandala imza atılıyor; Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tanınıyor.

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, Putin’e bin bir tantana ile hediye edilen kitabı satır satır inceledi. Kayıplarımızı, çelişkileri ve skandalları ortaya çıkardı. Şöyle;

“Kitabın 14’ncü sayfasında, Kıbrıs Adası’na, adanın batısı itibarıyla karasuları dışında deniz yetki alanı bırakılmadığı belirtiliyor.

Ancak kitabın 33’ncü sayfasında yayınlanan harita bu söylemi çürütüyor. Kıbrıs Adası’nın karasuları 12 mil olmasına rağmen, Güney Kıbrıs’a adanın batısında 18 millik kıta sahanlığı verilmiş. Kıta sahanlığı hakkı sadece devlet olarak tanınan ülkelere verilir. Türkiye, bugüne kadar Güney Kıbrıs’ı herhangi bir anlaşma ile yani de jure olarak tanımadı. Dışişleri Bakanlığı tarafından 2 Aralık 2019’da ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından 8 Ocak 2020’de yayınlanan kıta sahanlığı haritalarında, Kıbrıs batısına 18 millik kıta sahanlığı verilmiş ve Güney Kıbrıs, fiilen yani de facto olarak tanınmıştır. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve İngiltere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de facto olarak tanımadığını deklare etmesine rağmen Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ı de facto olarak tanıması kabul edilemez. Harita yeniden düzenlenmeli ve Güney Kıbrıs’a sadece karasuları hakkı tanınmalıdır.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın yayınladığı haritada, Girit etrafında bulunan Türk adalarının karasuları gösterilmemiş ve Türkiye’nin egemenlik hakları yok sayılmıştır.

Kitabın 35’nci sayfasında, ‘Mutabakat, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarının batı sınırlarını netleştirmiştir’ ifadesine yer verilmiş. Bu ifade ile Erdoğan ve AKP Hükümeti’nin, Girit’in dörtte üçü ve Girit etrafındaki 14 Türk adası ile 80 bin kilometrekarelik Türk Kıta Sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölgesini terk ettiği açık bir şekilde itiraf edilmiş.

6 Aralık 2019’da TBMM’ye sunulan muhtıradaki hatlar, Girit Adası’nın üzerinden geçerken ve ada üzerindeki haklarımızı saklı tutarken, kitabın 34’ncü sayfasındaki hatlar Girit Adası’nın doğusundan geçiyor ve ada üzerindeki haklarımızı yok sayıyor.

Kitabın 16’ncı sayfasında sunulan Türk Kıta Sahanlığı Haritası’nda, 80 bin Kilometrekarelik Türk Kıta Sahanlığı’nın Yunanistan, Libya ve Mısır’a terk edildiği açık olarak görülmektedir. 13 Kasım 2019’da BM’ye gönderilen notadaki Türk Mısır Orta Hattı’nın batısında Mısır lehine bir durum oluşturulmuştur. Türk Kıta Sahanlığı’nın yaklaşık olarak 35 bin Kilometrekaresi Yunanistan’a, 30 bin Kilometrekaresi Libya’ya, 15 bin Kilometrekaresi  Mısır’a terk edilmiştir.”

Ümit Yalım, Libya Mutabakat Muhtırası ile Türkiye’nin stratejik kayıplarını şöyle sıralıyor;

“Türkiye;

– Girit Adası’nın dörtte üçünü,

– Girit Adası’nın etrafındaki 14 adayı

– 80 Bin Kilometrekarelik Türk Kıta Sahanlığı ve MEB’i,

– Adalar (Ege) Denizi’nden Akdeniz’e geçişi kontrol eden Kitira Geçidi’nin Kontrolünü,

– Adalar (Ege) Denizi’nin kontrolünü,

– Bölgedeki petrol, doğalgaz, balık ve balık ürünleri ile turizm gelirini kaybetmiştir.

Muhtıra ile Girit Adası üzerine İsrail Radarının kurulması ve yabancı petrol şirketlerinin Türk Kıta Sahanlığında petrol aramasının önü açılmış, Güney Kıbrıs fiilen yani de facto olarak tanınmıştır.”

Sizce, Putin bu kitabı incelediğinde ne demiştir?.. Sizlere külfet olmasın ben yanıtlayım;

“İvan, koş çabuk bana bir duble votka getir. Çok keyiflendim. Neşemizi bulalım…”

Yazarlar

Putin’i mutluluktan dört köşe eden kitap!..
Ahmet Takan