Ali İskefli
14 Kasım 2020

Para senin ihale benim


Türk futbolunun ayağa kalkması için UEFA, TFF yaptırımlarından önce Spor Kulüpleri ve Federasyonları Kanunu’nun çıkması şart. En acil olan iş ise futbolumuzun günah keçisi haline gelen hakemlik müessesini TFF yönetiminden çıkarıp tam anlamıyla özerk bir yapıya kavuşturmaktır.

Bu mali zorluk içinde kulüplerin en önemli geliri naklen yayınlar. 2017-2022 arası 5 sezon için beİN Sports ile 500 milyon dolarlık anlaşma imzalanmıştı. Yayıncı kuruluş, geçen sezon 1 yıl için istediği indirimi şimdi genele yaymayı planlıyor. Şu anda önerdiği rakam 380 milyon dolar civarında. Yani, havuz geliri 120 milyon dolar civarında azalacak. Lig 21 takımla oynandığı için yayınlanacak maç sayısı artarken ödenecek rakamın azalması ne kadar kabul edilebilir bir durum, orası soru işareti…

Pandemi nedeniyle gelirleri neredeyse sıfırlanan kulüplerin ayakta kalması için naklen yayın gelirinin mümkün olduğunca fazla olması gerekiyor. TFF, kulüp menfaatlerini daha fazla ön planda tutmalı. Aslında, ürünün gerçek sahibi olan kulüplerin artık yayın ihalesinde masaya oturması gerektiği bir kez daha gözler önüne serildi.

Yazarlar

Para senin ihale benim
Ali İskefli