Barış Yarkadaş
5 Ağustos 2022

ÖSYM’nin kapısı yine cemaate açıldı!


Yine binlerce gencin, emeği, umudu ve hayalini yok ettiler!

Yine binlerce gencin ülkeye, devlete ve geleceğe dair güvenini tuzla buz ettiler!

Yıllardan beri süren ‘sınav yolsuzluğu’ bu kez gizlenemeyecek bir şekilde ortaya çıkınca, gençlerden sadece ‘özür’ dileyerek ve sınavı iptal ederek konuyu kapatmaya çalıştılar!

Bu ne ilk ne de son…

31 Temmuz 2022 tarihinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonrası ortaya çıkan rezalet, AKP ve MHP iktidarının Türkiye’yi yönetemediğinin en açık ve en net kanıtlarından biridir!

Bu iktidar artık bir sınavı bile eline yüzüne bulaştırmadan yapamamakta; rezalet ortaya çıktığında ise yine o bildik FETÖ paravanının arkasına saklanmaktadır!

Oysa ki; her şey ortada…

Hadi düne kadar “FETÖ soruları çaldı” diyor, suç ortaklığınızı gizlemeye çalışıyordunuz.

Peki bugün kimi suçlayacaksınız?

‘SORULAR SATILDI’ İDDİASI

Eğer sorular çalınmış ya da iddia edildiği üzere bir internet sitesi üzerinden 1000 dolara satılmışsa, bunun sorumlusu doğrudan sizsiniz! Sizin iktidarınızdır! Hesap vermek yerine, yine ‘hayali’ senaryoların arkasına saklanıyor ve kendi sorumluluğunuzun üstünü örtmeye çalışıyorsunuz.

Yediiklim Yayıncılık’ın test kitapçıklarında yer verdiği 20 soru, KPSS’nin 31 Temmuz’daki sınavında ‘’şıklarına kadar’’ aynı çıkıyor. Ve üstelik bu gizli saklı da yapılmıyor. Daha önce ÖSYM’nin kitap basım ihalelerini de aldığı ortaya çıkan Yediiklim Yayıncılık, kendi soruları ile ÖSYM’nin sorularının aynı olduğunu sosyal medya hesabından duyuruyor. Yediiklim Yayıncılık, 20 sorunun yazılı halini “Biz yazdık, ÖSYM sordu” diye tek tek paylaşıyor.

Devam edelim…

AKP’liler ziyaret etmeden duramıyor!

Yediiklim Yayıncılık, sektörde iktidara yakınlığıyla bilinen bir firma… Sosyal medya hesaplarını incelediğinizde, AKP iktidarı temsilcilerinin bu yayınevini sık sık ziyaret ettiğini görüyorsunuz. Belli ki; ÖSYM de Yediiklim Yayıncılık’ı bazı basım işleri için bu yüzden tercih etmiş.

MECBUR KALDILAR…

AKP iktidarı, şimdi tüm ‘suçu’ Yediiklim Yayıncılık’la ilişkisi olan  ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün üstüne yıkıp işin içinden sıyrılmaya çalışıyor. DDK ve savcılık, Yediiklim Yayıncılık’ın ofisinde arama yaparak kanıt arıyor. Bence kanıtı hem ÖSYM’ye Halis Aygün’ü atayan hem de bu şaibeli işlere göz yuman AKP Genel Merkezi’nde arasınlar. Tabii bu arada ÖSYM’nin ana binasını aramayı da ihmal etmesinler!

Dün bu yazıyı kaleme almak için bilgisayar başına oturduğumda Korkusuz’un ‘Son Dakika’ haberi düştü önüme… Haberde, ÖSYM’nin görevden alınan Başkanı Halis Aygün’ün yerine Bayram Ali Ersoy’un atandığı yazıyordu. Bu haberden kısa bir süre sonra ise yeni başkanın ofiste çekilmiş bir videosu yayımlandı. Yeni Başkan Ersoy, “KPSS’nin 31 Temmuz’da yapılan sınavının iptal edildiğini, Pazar günü yapılacak olan sınavların ise ertelendiği’’ni duyurdu.

Belli ki; 20’nin üzerindeki soru daha önceden sızdırılmış. Çünkü; iktidar temsilcileri, “Çalınan soru 20’ye yakınsa sınav iptal edilir” diyordu.

Bu arada yeni başkan da ilginç bir profil…

ÖSYM başkanının cemaat aşkı

ÖSYM’nin yeni Başkanı Bayram Ali Ersoy, sosyal medya hesaplarından, İsmailağa Cemaati’nin liderlerine yaptığı “Gül yüzlü efendim’’ hitaplarıyla tanınıyor.

Belli ki; FETÖ’cülükle suçlanan ve soruları sızdırdığı iddiasıyla yargılanan ÖSYM eski Başkanı Ali Demir’in referansı ile göreve atanan Halis Aygün gidince, ‘’cemaat kadrosu boş kalmasın’’ diye koltuğu bu kez İsmailağa’ya yakın birine teslim etmişler…

LİYAKAT TARİHE KARIŞTI

Devlet yönetiminde ‘liyakat’ yerine ‘itaat’ anlayışının hakim olması, Türkiye’ye çok şey kaybettirdi. AKP bu anlayıştan hala vazgeçmiş değil.

Bakmayın siz KPSS skandalının hemen ardından başkanı görevden almak zorunda kalmalarına…

Nurculara yakınlığıyla bilinen eski başkanı görevden alıp yerine farklı bir cemaate yakınlığıyla bilinen Bayram Ali Demir’i atıyor ve ÖSYM’nin kapılarını bu kez farklı bir cemaate açıyorlar.

Bu, 2023 seçimlerine kadar ÖSYM’nin üzerindeki şaibenin hiçbir şekilde kalkmayacağı ve yapılacak hiçbir sınavın adil olmayacağının da göstergesidir.

26 milyon euroluk telefon!

Önceki gün bu köşede yer verdiğim “THOR OTEL – Halk Bankası kredi ilişkisi’’ üzerine bankanın ‘’üst düzey isimleri’’ aradı ve konuya dair bilgi vermek istediklerini söylediler. Banka Genel Müdürü Osman Arslan’ın talimatı üzerine aradığını belirten yetkililer, özetle şunları söylediler:

“Yazıda adı geçen firmanın izni olmadan ayrıntılı bilgi vermemiz mümkün değil. Otel, bankamız tarafından borçları karşılığı ipotek altına alınmıştır. Ancak otelin satış hakkı bizde değil, firma sahibindedir. Bankanın bu firma hakkında 2021 yılında yaptığı bir kredi yapılandırması mevcuttur. Bankalar müşterilerine dönem dönem kolaylıklar sağlamaya çalışırlar. Eğer firma borcunu ödemezse oteli biz satışa çıkarmak zorunda kalırız. Bankamız da diğer bankalar gibi denetlenmekte ve tüm işlemleri incelenmektedir. Biz her zaman bankamızın menfaatlerini gözetiriz.”

Bankanın üst düzey isimlerinin aktardığı görüşler özetle bu şekilde…

Tabii burada sorduğumuz birçok sorunun cevabı yok.

TAKDİR ARTIK KAMUOYUNUN

Örneğin, 26 milyon euro tutarındaki kredi, geri ödeme takvimi içinde euorodan TL’ye çevrildi mi?

Banka bu işlem yüzünden zarara uğradı mı?

Banka her müşterisine böyle kolaylıklar sağlıyor mu?

Bu soruların cevapları hâlâ alınabilmiş değil…

Bu konuyu artık sanırım CHP milletvekillerinin TBMM’ye vereceğini öğrendiğim soru önergesi açıklığa kavuşturur. Bakalım Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bu sorulara hangi cevapları verecek…

NOT: Dün bu köşedeki yazımda Ravza Kavakçı yerine Merve Kavakçı yazmışım. Düzeltir özür dilerim.

Yazarlar

ÖSYM’nin kapısı yine cemaate açıldı!
Barış Yarkadaş