Kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluklarından biri olan orgazm prıblemi, önceden olmadığı halde hastalık, evlilikteki problemler ya da doğumdan sonra da yaşanabilir.

Yaşadığım sorunun bir çaresi var mı?

30 yaşındayım, ilk çocuğumun doğumuna kadar orgazm sorunum yoktu. Zor bir do­ğum sonrasında bir daha orgazm olama­dım. Bu sorun düzelir mi? K.F./Bursa

Kadınlarda orgazm sorunu sık görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Orgazm bozuk­lukları diğer cinsel işlev bozuklukları gibi baştan beri hep var olması ya da önceden olmayan bir sorunun sonradan ortaya çık­ması şeklinde iki ayrı grupta değerlendirilir. İlk grup daha çok organik nedenlere bağlıy­ken ikinci grup hastalık, ameliyat hataları, ilaç kullanımı, ilişki problemleri ya da psikolojik sorunlarla daha fazla ilişkilendi­rilir. Sizin durumunuzda yaşadığınız orgazm sorununun doğum sonrası ortaya çıkması ilk bakışta akla doğum travmasını getirse de çok farklı nedenlerden kaynaklanabile­ceği için kadın doğum uzmanı, psikiyatrist ve cinsel terapist tarafından kapsamlı bir değerlendirme gerektirir. Bu nedenle ön­celikle bir kadın doğum uzmanına görün­meniz, organik bir problem yoksa bir cinsel sağlık uzmanından profesyonel destek almanız uygun olacaktır.

Neden ilaç almadan ilişkiye giremiyorum?

SORU:

34 yaşındayım, benim sorunum sertleşme sağlayıcı ilaç kullanmadan ilişkiye girememek. Sorunum çok büyük değildi, daha iyi olsun diye ilaç kullandım, şimdi ilaçsız hiç yapamıyorum. Bu sorunun çaresi var mı? G.F./Trabzon

CEVAP:

Dokunma, hissetme, paylaşma odaklı bir cinselliğin yerini güç ve performan­sın aldığı bir çağda yaşıyoruz. Süper ve herkesten daha iyi bir erkek olma isteği erkekleri gerçekte ihtiyaçları olmadığı halde takviye ilaçları kullanmaya itiyor. Bazı özel organik nedenlerle sertleş­me sorunu olan erkekleri dışarda tu­tarsak, ihtiyacı olmadığı halde abartılı bir şekilde sertleşme ilacı kullanan er­kekleri bekleyen son kalıcı sertleşme sorunudur. Sizin durumunuzda önce bir üroloji doktoruyla görüşerek bir checkup yaptırmanız, organik bir neden olmaması durumunda ilacı bırakma­nız önerilebilir. Gerçekçi beklentilerle daha fazla erotizm ve romantizmle ihtiyacınız olan ereksiyonu sağlayabi­lirsiniz. Cinsel tahrikin güçlenmesi için kısa bir süre cinsel perhiz yapmanız uyarılmayı kolaylaştıracaktır.