Bazı erkekler çok çabuk bir biçimde ilişkiye geçer. Üstelik cinsel birleşmeleri de çok uzun sürmez. Bu durumda kadınlar, cinsellikten haz almadıkları gibi, ihtiyaç duydukları duygusal yakınlıktan da mahrum kalır.

Cinsellikten nasıl zevk alabilirim?

SORU:

34 yaşında, 8 yıldır evli, bir kadınım. Kocam ön sevişme nedir bilmiyor, her şey yalnızca 3-5 dakika sürüyor. Bu yüzden ondan soğudum. Ne yapabilirim? M.D./İstanbul

CEVAP:

Gelen mesajlardan evli çiftlerin cinsel hayatının hiç iç açıcı olmadığı 8-10 yıl evli olanların neredeyse ayda bir cinsel yakınlık yaşadıkları görülü­yor. Eşler zamanla aralarına mesafe koydukça birbirinden uzaklaşıyor, sevgisiz ve hoşgörüsüz oluyor. Bu durum cinsel isteksizliğe, daha ileri seviyede cinsel tiksintiye kadar gide­biliyor. Burada eşlerin birbirine karşı tutumları erkeklerin erken boşalma ve sertleşme sorunları, kadınlarda cinsel ağrı bozuklukları ve cinsel isteksizlik önemli rol oynuyor. Sizin durumunuz­da eşinizin sevişmeyi kısa tutması ve erken boşalmasının sizi cinsellikten soğuttuğu, tiksinme noktasına getirdiği anlaşılıyor. Böyle bir durumda eşinizle birlikte bir cinsel terapistten profesyo­nel destek almanız uygun olur.

Yatakta başarısızlık korkusu nasıl aşılır?

SORU:

36 yaşında bir erkeğim. Yatakta başarılı olamamaktan korkuyorum. Bu sorunu nasıl aşabilirim? N.S./İzmir

CEVAP:

Başarısızlık korkusunu yenmek için önce hatalarınızla yüzleşmeniz gerekir. Hatalarınızdan ders almalı ve hatanı­zın varlığını kabullenmelisiniz. Hata yapmak bir “son” değildir. Başarısız olduğunuza dair bir düşünceniz varsa öncelikle bakış açınızı değiştirmeli­siniz. Seksten keyif alıp, keyif verebi­len erkekler hayatlarında hiç cinsel başarısızlık yaşamamış kişiler değil, hatalarından ders almış kişilerdir. İkin­ci olarak partnerinizi tatmin etme ko­nusunda kendinizi zorlamayı bir kenara bırakmanız gerekir. Böyle durumlarda kendinizi suçlamadan önce elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı kendinize hatırlatmalısınız. Üçüncü olarak ge­rektiğinde bir cinsel terapistten yardım istemekten çekinmemelisiniz. Uzman­lar daha keyifli ve haz dolu bir cinsel yaşamınızın olmasına yardımcı olur.