Ahmet Takan
16 Eylül 2021

MİT yasasını ihlal edenlerin rütbeleri ne olacak?..


Hatırlarsınız…

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının ardından Türk Silah Kuvvetleri’nde yapılan atamalarla ilgili kararnamenin yayınlandığı Resmi Gazete’de imza atılan vahim bir hataya dikkat çekmiştik. MİT yasasının nasıl ihlal edildiğini belgelemiştik. Aradan epey bir zaman geçmesine rağmen saray iktidarı bu skandal hatayı düzeltmedi.

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, Milli İstihbarat Teşkilatı yasası 13’ncü maddesine göre, “MİT’e yapılan atamalar Resmi Gazete’de yayımlanmaz ve gizli tutulur” ve 27’nci maddesine göre, “MİT mensuplarını herhangi bir yolla ifşa edenlere 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası verilir” hükümlerini hatırlatarak sordu;

“FETÖ tertibi ile başlayan 28 Şubat Davası’nda yargı süreci devam ederken, Genelkurmay Başkanlığı jet hızıyla müebbet hapis cezası alan generalleri TSK’dan ihraç etti ve generallerin rütbelerini söktü. Yeniden yargılama yapılır ve anılan generaller beraat ederse ne olacak? Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi süreçlerini de yok sayan Genelkurmay Başkanlığı’na soralım; MİT Kanunu’nu ihlal edenlerin rütbeleri sökülecek mi?”

★★★

Ümit Yalım, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Resmi Gazete’nin 25 Ağustos 2021 tarih ve 31579 sayılı nüshasında yayınlanan General atama listesinde MİT Kanunu’nun 13. ve 27. maddeleri ihlal edildi. General atama listesini hazırlayanlar ile listede imzası/parafesi olanlar arasında Genelkurmay Personel Başkanı Vekili Orhan Gürdal, Genelkurmay İkinci Başkanı Vekili Selçuk Bayraktaroğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ve Savunma Bakanı emekli General Hulusi Akar da var. Basın üzerinden uyarı yapmamıza ve aradan iki haftadan fazla bir süre geçmesine rağmen, MİT Kanunu’nu ihlal eden ve suça konu olan General atama listesi hâlâ yerinde duruyor. Bu da suçun taksirle değil kasten işlendiğini somut olarak tescil ediyor. 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu Madde 30 ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu Madde 50’ye göre, kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıldan fazla hapis cezası alan asker kişiler Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilir ve rütbeleri sökülür. MİT Kanunu’nu kasten ihlal edenlere alt sınır olan ve üç yıldan başlayan hapis cezası verileceği için 31579 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan General atama listesini hazırlayanlar ile listede imzası/parafesi olanlar TSK’dan ihraç edilir ve rütbeleri sökülür.

MİT Kanunu’nu ihlal eden ve mevcut yasalara göre TSK’dan ihraç edilmesi ve rütbelerinin sökülmesi gereken muvazzaf ve emekli generallerin, 28 Şubat Davası’nda ceza alan emekli generalleri jet hızıyla TSK’dan ihraç etmesi ve rütbelerini sökmesi son derece manidardır.”

★★★

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, YAŞ’ta alınan kararlar ile askeri yasalarında çiğnendiği iddia etti;

“Türk Silahlı Kuvvetleri’nde astsubaylıktan subaylığa geçiş kuralları zaman içerisinde değişime uğradı. 1950’den sonra açılan Astsubay Hazırlama Ortaokulları’nı derece ile bitiren astsubaylar askeri liselere gönderiliyor, Askeri Lise ve Harp Okulu eğitimini başarı ile tamamlayanlar da subay olarak göreve başlıyordu. Bu şekilde subay olan ve Harp Akademisi’ni başarı ile bitirenlerin bir kısmı general oldu. Ayrıca, sicil notu ortalaması yüksek olan astsubayların bir kısmı subaylığa geçiyor ve en fazla yüzbaşı rütbesine kadar yükseliyordu. 2003’te ön lisans eğitimi veren Astsubay Meslek Yüksekokulları’nın açılması sonrasında, açık öğretim veya örgün öğretim yapan dört yıllık fakülte ve yüksekokulları bitiren astsubaylara her sene tespit edilecek kontenjan dahilinde subaylığa geçiş hakkı verildi. Bu yolla geçiş yapanlar en fazla albay rütbesine kadar yükseliyor.

926 Sayılı TSK Personel Kanunu Madde 29’da, asteğmenden Mareşal’e kadar olan subay rütbeleri yazılmış, Madde 30’da da subayların her rütbedeki bekleme süreleri belirtilmiştir. 5434 Sayılı TC Emekli Sandığı Kanunu’nun 40. Maddesi, (ç) fıkrasında da subayların her rütbedeki yaş hadleri belirtilmiştir.

Astsubaylıktan subay olma şartlarını belirleyen TSK Personel Kanunu’nun 109. Maddesi’nde, ‘Astsubaylıktan subay olan personele rütbe, rütbe normal bekleme süreleri ve diğer hususlar için muvazzaf subaylar hakkındaki hükümler uygulanır’ hükmüne yer verildikten sonra cümlenin devamında istisnai bir hüküm konulmuştur. ‘Ancak bu personel hakkında aşağıda belirtilen yaş hadleri uygulanır’ istisnai hükmünden sonra konulan çizelgede astsubaylıktan subay olan personelin rütbeleri ile yaş hadleri belirtilmiştir. Çizelgede, teğmen rütbesinden albay rütbesine kadar olan rütbeler ile bu rütbelerdeki yaş hadleri belirtilmiştir. Çizelgede, tuğgeneral ve tümgeneral rütbeleri ile bu rütbelerdeki yaş hadleri belirtilmemiştir. Mevcut kanunlara göre astsubaylıktan subaylığa geçenler en fazla albay rütbesine kadar yükselebilir. Astsubaylıktan generalliğe geçişin yasal dayanağı yoktur. Ayrıca, general rütbesinin görev tanımına göre, general olacak kişinin birleşik ve müşterek harekatı sevk ve idare edecek eğitimi almış olması yani en az Harp Okulu eğitimini başarı ile tamamlamış olması gerekir.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 2016’dan itibaren astsubaylıktan subaylığa geçenlerin bir kısmını, yasalara ve görev tanımına aykırı olarak tuğgeneral rütbesine terfi ettirdi. 2021 Yüksek Askeri Şurası’nda çıtayı daha da yükselten Erdoğan, astsubaylıktan albaylığa ve tuğgeneralliğe geçen Orhan Gürdal’ı tümgeneral rütbesine terfi ettirdi ve daha sonra Genelkurmay Personel Başkanı olarak atadı.

Harp Okulu, Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi diploması olmadığı için Genelkurmay Personel Başkanı görev tanımına uymayan astsubay kökenli Gürdal, diplomalı albaylar ile diplomalı general ve amirallerin terfi ve atamalarında etkin rol oynuyor.”

Ümit Yalım son sözlerini şöyle bağladı;

“Balkan Savaşları’nı ve Balkanlardaki topraklarımızı, Harp Okulu diplomalı mektepli subaylar ile diplomasız alaylı subayların çatışması nedeniyle kaybettiğimizi de hatırlatalım.”

★★★

Ulu Tanrı, tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

MİT yasasını ihlal edenlerin rütbeleri ne olacak?..
Ahmet Takan