Ahmet Takan
14 Ekim 2021

Millet İttifakı’ndaki gerginlik Meclis’e yansıdı…


İttifakların ortaklık dayanışması sadece seçim sandığına özgü değil… TBMM Genel Kurul ve komisyon çalışmalarında da ittifaklar ortaklaşa hareket eder. Görüntüyü bozmamak için aralarında hoşnutsuzluk olsa da kameraların önünde itişip kakışmamaya, kavga etmemeye ve ağız dalaşına dahi girmemeye özen gösterirler. Eh, bunda da haksız sayılmazlar. En ufak bir gerginlik dışarıya yansısa el alem ne der yoksa!.. “İttifak bozuluyor mu?” dedikodularının önünde durulabilinir mi?..

Yazının girişine bakıp da tahmin ettiğiniz gibi değil!.. “Cumhur İttifakı çatırdıyor mu?” diye ortada dolaşan havadisler değil bugünkü konumuz. Önceki gün (Salı), Meclis Genel Kurulu’nda torba yasa görüşmeleri sırasında yaşanan bir gerginlik siyasi kulislerde değişik yorumlara sebep oldu. Genel Kurul oturumunu yöneten CHP’li TBMM Başkanvekili Haydar Akar ile İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan arasında söz kesme yüzünden yaşanan ağız dalaşı gerginlik yarattı. Aslında bu tip tartışmalar bir Genel Kurul ve komisyon klasiğidir. Çoğu zaman haber değeri olmaz. Ama söz konusu sert tartışma Millet İttifakı bileşenleri arasında geçince ve tartışmayı yapan da aynı ilin iki milletvekili (Haydar Yılmaz Kocaeli/Lütfü Türkkan Kocaeli) olunca ortalığa soru işaretleri düşmesi de kaçınılmaz oldu.

★★★

İYİ  Parti lideri Meral Akşener, “Cumhurbaşkanlığı’na aday değilim, Başbakanlığa adayım “dedi. Akşener’in bu çıkışı, CHP’nin adaylık konusunda “tekil söylemler”den İYİ Parti kanadının rahatsızlıklarına karşı bir manevra olarak yorumlanmasına sebep oldu. Doğruluk payı var… CHP ile İYİ parti arasında Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda derinden giden bir sıkıntı olduğu artık gizlenemiyor. Ancak, İYİ Parti kanadında duyulan rahatsızlık tek bu değil. İYİ Parti’de CHP heyetinin Irak’ın kuzeyine yaptığı ziyaret ve oradaki görüşme trafiği de büyük rahatsızlık yarattı. Ve bu rahatsızlıklar hâlâ devam ediyor. Ek maddeleri de var; CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun tavırları, HDP ile ilişkiler ve, “Kürt sorunu” söylemeleri gibi…

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın dünkü köşesinde “İYİ Parti’nin adayı” başlığı ile kaleme aldığı satırlarda konuştuğu ve ismini vermediği İYİ Parti kurmayının sözlerine bir daha bakalım:

-“Sayın Genel Başkanımın aday olmayacağını açıklaması kişisel bir tercihidir. Zaten bunun kişisel tercihi olduğunu beyan etti. Kendisinin kişisel kararına saygı gösteririz. Ama parti yönetimi olarak bir aday göstermeyeceğimiz anlamına da gelmez.”

-“Sayın Genel Başkan, ‘ben olmak istemiyorum’ dedi. Parti yönetimi olarak ona bu görevi verme hakkımızın da olduğu unutulmamalı…”

İYİ Parti’nin CHP’ye uyarıları devam ediyor…

Eh, daha ne densin!.. Arife tarif gerekir mi?..

★★★

Gelelim, önceki gün Meclis Genel Kurulu’nda Millet İttifakı bileşenleri arasında -söz kesme nedeniyle -yaşanan tartışmaya. Oturumda, İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz konuşurken süresi dolduğu için mikrofon otomatik olarak kapatılıyor. Tutanaklardan devam edelim;

-(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

DURMUŞ YILMAZ (Devamla) – Ben de size diyorum ki: Lütfen bu işin üzerine eğilin.

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) – Başkan, sesi açar mısın?

DURMUŞ YILMAZ (Devamla) – Bu, bizi soyuyor; bu ticaret bizi soyuyor. Evet, cebimize döviz giriyor; dövizin sentine, kuruşuna da muhtacız ama bu kaynak transferine neden oluyor. Buna izin vermeyelim.

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) – Ya, adam istemeyecek, normalde ihtiyaten açıyorsunuz zaten.

BAŞKAN – Kimseye açmıyorum Sayın Lütfü Bey. Lütfen, her şeye müdahale etmeyin oradan!

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) – Ediyorum tabii, konuşmacım benim. Niye müdahale etmeyeceğim? Hayret bir şey!

BAŞKAN – Lütfen bitirelim.

Lütfen, müdahale etmeyin.

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) – Ne alakası var?

BAŞKAN – Teşekkür ediyorum Sayın Durmuş.

DURMUŞ YILMAZ (Devamla) – Sonuç itibarıyla şunu söylüyorum: İşte, bu vergi yasası bu tür olumsuzlukların ortaya çıkardığı sonuçların düzeltilmesi için geçici bir yöntem, geçici bir çözüm fakat bu Türkiye’nin sorununu çözmeyecektir.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum. (İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN – Sayın Türkkan, söz talep edenlere veriyorum bir dakika ilave süreyi ama talep etmeyenlerin de bitirmesini bekliyorum.

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) – Konuşmacı kürsüden konuşuyor, ihtiyaten söz verebilirsiniz.

BAŞKAN – Ben size, yönetiminize müdahale ediyor muyum?

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) – Ben müdahale ederim efendim. Konuşmacım kürsüde, ben de Grup Başkan Vekili olarak müdahale ederim. Böyle bir hakkım var. Bu hakkımı siz tayin etmiyorsunuz.

BAŞKAN – O zaman tutumum hakkında şey talep edin.

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) – Tayin eden siz değilsiniz.

★★★

Şimdi buradan ele alıp da “Millet İttifakı bozuluyor mu?” diye senaryolar üretmek akla ve mantığa uygun değil. Ancaak!.. İYİ Parti ile CHP arasında bir sinir bozukluğu yaşanıyor. Ve bu da hiç alakası olamayan nedenlerle dışarıya yansımaya başladı. Daha fazlasını da görürseniz sakın ha şaşırmayın!..

★★★

Ulu Tanrı, tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

Millet İttifakı’ndaki gerginlik Meclis’e yansıdı…
Ahmet Takan