Seyran Ataklı
23 Ağustos 2020

Merkür Başak burcunda: Sen, ben ve aramızdaki yeniler


İletişimin, düşünce şeklimizin, konuşma ve yazmanın gezegeni Merkür, 5 Eylül tarihine kadar Başak burcunda yolculuk edecek.

Merkür, İkizler ve Başak burcunun yönetici gezegeni olduğundan burada özelliklerini güçlü şekilde ortaya çıkartacak. Yaşamımızdaki kararları düşünerek alacağımız, mükemmeliyetçi yanımızın ortaya çıktığı bir döneme başladık. Merkür Başak burcunda açık sözlü, analitik, uyanık ve çok akıllıdır. Daha yerinde bir kelime seçecek olursak pragmatisttir, yani sonuç odaklı düşünür. ‘Lay lay lom’ işleri sevmez. Olay ve durumları ciddiyetle ele alır.

Önümüzdeki 15 gün boyunca zekâmız bir güneş gibi parlayacaktır. Yüzeysellikten sıkılıp, konu her neyse derinine inerek, araştırarak, bilgimize bilgi katmak isteyeceğimiz dönemlerdir.

Merkür Başak transiti boyunca planlı, programlı hareket edebilir, günlük rutinlerinizi eksiksiz organize edebilirsiniz. Her ne kadar Aslan Yeniay’ını daha yeni karşılamış olsak da (Aslan etkileşimi kesenin ağzını açtırır.) Merkür Başak burcunda cüzdanınızı hesaplı kullandırtacaktır. Bütçe planlamaları bu dönem çok işe yarar. Yarım kalmış hesap kitap işleriniz varsa yola koymak için tam sırası diyebiliriz.

Çalışkan ve prensipli olacağız. Merkür Başak burcunda duyguları değil mantığımızı konuşturacaktır. Bunu yaparken ‘çok bilmişlik’ devreye girebilir. Eleştirinin dozunu kaçırırsanız sevdiklerinizi kırabilirsiniz. Küskünlükler ortaya çıkabilir. İletişimde bu dönem önyargılara dikkat edin, “Kaş yapacağım derken göz çıkarmayın.”

Merkür Başak burcundayken ayrıntılara, detaylara o kadar takılabiliriz ki, konunun genelini kaçırabiliriz. Hataları kolaylıkla ortaya çıkartırız. Kusur bulmak, hiçbir şeyi beğenmemek çevrenizi çileden çıkartabilir.

Sağlık konuları, hizmet konuları herkes için önem taşıyacaktır. Yeni imzalar atmak, yeni iş anlaşmaları yapmak, kararlı ve kalıcı adımlar atmak ve çözümler üretmek adına güzel dönemlerdir. Profesyonelleşmek istediğiniz bir iş adına eğitimler alabilir, kurslara başlayabilirsiniz. Bu süre zarfında dikkat, odak ve çalışkanlık el ele tutuşup bilgi sahibi olmak istediğiniz her konuya dair sizi aydınlatacaktır. Mesleğinizde ilerlemek için çözüm odaklı hareket edebilirsiniz.

Yaşam amacınızda yeni hedefler belirleyin ve uygulamaya başlayın. Doğru zamanda doğru yerde olmak terimi Merkür Başak yolculuğuna güzel bir örnek olarak gösterilebilir. Bizi bekleyen çalışma koşulları, yeni anlaşmalar, sözleşmeler, yeni çalışma arkadaşlıkları vurgu yapacaktır. İş birlikleri, çalışma ortamınızda yardımlaşmalar beraberinde beklenilen başarıyı sizlere sunabilir. Otorite figürleri, patronlarınızdan destek görebilirsiniz.

Sonbahar’da Mars Koç Retro’su başlayana kadar haklarınızı talep etmek, terfi, zam gibi beklentileri dile getirmek için tam zamanı.

İkili, sosyal, aşk, aile arasındaki sohbet, muhabbet bu dönem kısa ve boş değil, uzun ve ayrıntılı olacaktır. Kütüphanemizi düzenlemek, bolca kitap okumak, tez yazmak, yazmak istediğiniz kitaba başlamak, senaryo çalışmaları için güzel zamanlardır. Yeni elektronik aletler alabilirsiniz. Özellikle gayrimenkul satışı, tanıtım, pazarlama gibi konularda başarı sağlayabilirsiniz.

Başak burcu evcil hayvanları da anlatır. Yeni evcil hayvan sahiplenebilir ya da bakıma muhtaç olanlara yardım eli uzatabilirsiniz. Bu dönem başkalarına olduğu kadar kendimize de nasıl hizmet ettiğimiz ön plana çıkacaktır. 19 Ağustos Aslan Yeniayının ardından Merkür’le birlikte Güneş’inde Başak burcuna geçişiyle yeni başlangıçlar, teklifler, fırsatlar elde edebilirsiniz.

Kısaca aklımız fikrimiz yerinde, iletişimimiz yüksek ve potansiyelimizi fazlasıyla keşfedeceğimiz bir zaman dilimindeyiz.

Sağlık ve şifayla.

Mutlu Pazarlar.

MERKÜR BAŞAK TRANSİTİNİN YÜKSELEN BURÇLARA ETKİLERİ

KOÇ: İş ortamınız, çalışma koşullarınız, sağlığınız mercek altında olacak. Günlük rutinlerinizi düzenleyebilirsiniz. Yaşamınızı düzen içerisine sokmak sizi mutlu kılacaktır. Çok çalışacaksınız. Yoğun kariyer gündemleri oluşabilir. Yeni projeler başlayabilir, yeni anlaşma ve sözleşmelere imza atabilirsiniz. İş başvurusu yaptıysanız geri dönüşümler gelebilir. Sağlığınıza özen gösterin. Yeni evcil hayvan edinebilirsiniz. Evcil hayvanlarınızın sağlık konuları da gündeme gelebilir.

BOĞA: Aşk hayatınız çocuklarınızla ilgili gündemler dikkat çekecek. Yeni aşklar hayatınıza yeni başlangıçlar getirebilir. Süre gelen birlikteliklerde sorunlar varsa çözüm yollarına gidebilirsiniz. Sosyalleşeceksiniz. Keyifli sohbetler, arkadaşlarınızla eğlenceli ortamlara girebilirsiniz. Çocuklarınızın gündemi, yaşamı, eğitimi gibi konular yaşamınızın odak noktası olabilir. Hobilerinize, yaratıcı yönlerinizi aktif hale getirebilirsiniz. Borsa, döviz, para konularında yeni yatırımlar yapabilirsiniz.

İKİZLER: Ailevi ilişkiler, anne, baba, eşinizle ilgili ortak konular önemli olacak. Yaşam alanınızda iletişim trafiği artıyor. Evlilik kararı alabilir, ya da ilişkinizi ciddiyete taşıma kararı alabilirsiniz. Çocuk sahibi olmaya karar verebilirsiniz. Kimileriniz
için ev alım satımı, taşınmak, ev kiralamak gibi gündemler olabilir. Yaşam alanınızda tadilatlar, dekorasyon değişiklikleri
yaptırabilirsiniz.

YENGEÇ: İletişim artıyor. Yeni kararlar, yeni teklifler, kontratlar, yeni anlaşma ve sözleşmeler yaşamınızda yer bulabilir. Yeni bir iş sözleşmesine imza atabilirsiniz. Kardeş, arkadaş ve yakın akrabalarınızla ilgili ilişkiler ön plana çıkabilir. Yeni eğitimlere başlayabilirsiniz. Seyahat için güzel bir zaman. Ticari konular ve ortaklıklarla ilgili gelişmeler, güzel başlangıçlar olabilir.

ASLAN: Merkür para konularına vurgu yapıyor. Yeteneklerinizi gösterebileceğiniz ve ön plana çıkacağınız bir dönem. Gelirlerinizde artışlar olabilir. Yeni bir yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Ev almak isteyebilir ya da evinize yeni eşyalar almak isteyebilirsiniz. Kariyerde beklediğiniz paralar varsa alabilirsiniz. İş ve mesleki konularda yeni başlangıçlar yapabilirsiniz. Yeni iş görüşmeleri, teklifler konusunda şanslı bir dönem.

BAŞAK: Merkür imajınızı, kişiliğinizi, istek ve arzularınızı ön plana çıkartıyor. Enerjiniz yükseliyor. Kendinizi net bir şekilde ifade edeceksiniz. Fikirleriniz ve projeleriniz ön planda olacak. İlişkilerde yeni başlangıçlar, fırsatlar söz konusu olabilir. Kariyerde yeni başlangıçlar yapabilir ve bunu çevrenizle paylaşabilirsiniz. Fiziksel görüntünüzde değişiklik yapabilirsiniz.

TERAZİ: Yaşama dair biraz yavaşlama enerjisine girebilirsiniz. Duygusal olacaksınız. Ruhsal, fiziksel sağlığınıza özen gösterin. Bedeninizi dinlendirin. İçe döneceğiniz bir süreç olabilir. Geçmiş dönemi düşünüp eksiklerinizi ve hatalarınızı gözden geçirirseniz, ileride bunun meyvelerini toplayabilirsiniz. Kendinizi, hedeflerinizi geri planda kalarak gözden geçirmek, yaşama geçirmeden önce sizin için faydalı olacaktır.

AKREP: Merkür hedeflerinizi gerçekleştirmek adına size şanslar sunuyor. Kariyerde yeni planlar başlangıçlar yapabilirsiniz. Mesleki eğitimler, kongreler, projelerinizin sunumu gibi konular dikkat çekecek. Arkadaşlarınızla sosyalleşeceksiniz ve bu sosyal ortamlarda birçok yeni kişiyle tanışabilirsiniz. Gruplarla çalışabilir ya da gruplar içinde kendinizi ortaya çıkartabilirsiniz.

YAY: Kariyerden beklentiler ön planda. İş hayatında yeni sözleşmeler, anlaşmalar, imzalar atabilirsiniz. Çok çalışacağınız ve yorulacağınız bir dönem. Patron, baba vb. otorite figürlerinden yardım ve destek görebilirsiniz. İş arıyorsanız geri dönüşümler alabilirsiniz. Ailevi konularda yenilikler, iletişim artıyor. Toplumsal statünüzde bir yenilik olabilir, örneğin evlilik kararı verebilirsiniz.

OĞLAK: Yaşamınızda değişimler söz konusu. Yeni eğitimler, akademik konular, kişisel gelişim gibi size katkı sağlayacak oluşumları değerlendirin. Yurtdışı, şehir dışı bağlantılı işlerde yeni anlaşmalara adım atabilirsiniz. Ticari girişimlerde sevindirici gelişmeler olabilir. Sonuçlanmasını beklediğiniz davalar, hukuki konularda gelişmeler yaşanabilir. Seyahat için güzel tarihler. Bu dönem çevrenizle tartışmalara girmeyin ve eleştirinizin dozunu iyi ayarlayın.

KOVA: Maddi konularda eşinizle, aileyle ilgili ortak harcamalar mercek altında olacak. Banka ödemeleriniz, krediler, borçlar, miras, nafaka, sigorta konuları dikkat çekecek. Borcunuz varsa ödemeyle ilgili gündemler oluşabilir. Sağlığınıza özen gösterin. Meditasyon, yoga, kişisel gelişim, terapi gibi eğitimler bu dönem ruhsal ve bedensel anlamda iyi gelebilir.

BALIK: Merkür evlilik, arkadaşlıklar, ikili ilişkiler ve ortaklık konularına dikkat çekiyor. Sizin için sosyal bir dönem başlıyor. Kalabalıklara gireceksiniz. Yeni duygusal ilişkiler gündeminize gelebilir. Süregelen ilişkinizde evlilik, nişan gibi ciddi kararlar alabilirsiniz. Eşinizin hayatında ya da işinde yeni gelişmeler yaşanabilir. Yeni ortaklıklara girebilir, yeni anlaşmalar yapabilirsiniz. Ticari girişimler için güzel bir zaman. Hukuki konularınız varsa neticelenebilir.

SATÜRN MARS KARESİ

Gökyüzündeki iki kötücül olarak adlandırılan Mars ve Satürn sert bir açıyla agresif bir enerjiyi ortaya çıkarmaya hazırlanıyor. Şiddet ve öfke problemlerine dikkat. Sakarlıklar, kazalar, tartışmalar bir anda alev alarak büyüyebilir. Yaklaşık Ekim ortasına kadar aktif olarak sürecek bu açı, yaşamınızdaki bazı şeyleri kökten değiştirmenize yol açabilir. Aşk ilişkileri, evlilikler bu konumdan fazlaca etki alacaklar. Bir yanda sorumluluk duygusu ve sınırlar; diğer yanda yerinde duramayan dürtüler. Eh! kimilerini biraz hırpalayacak. Askeri konular önemli, global olarak siyasi liderlerin sert söylemlerine şahit olacağımız bir dönem.

İyi insan mutluluk, kötü insan tecrübe, yanlış insan ders, mükemmel insan iz bırakır./Mevlâna

Yazarlar

Merkür Başak burcunda: Sen, ben ve aramızdaki yeniler
Seyran Ataklı