Bir problemi olmadığı halde daha iyi bir ereksiyona sahip olmak için sertleşme ilacı kullanan erkekler iyi bir sonuç alabilir. Ancak bu haplar zamanla ciddi problemler yaratabilir.

Bu ilaçların ileride bir zararı olur mu?

SORU:

33 yaşında bekar bir gencim. Hızlı bir cinsel hayatım olduğu için takviye gere­kiyor, bu amaçla mavi ilaçlardan kulla­nıyorum. Bu ilaçların ileride kalıcı bir zararı olur mu? T.A./Ordu

CEVAP:

Cinsel yakınlık sırasında sağlıklı bir erkeğin ereksiyonu sürekli en üst seviyede olmaz, daha çok dalgalı bir seyir gösterir, uyaranın niteliğine göre artıp azalabilir. Bir problemi olmadığı halde daha iyi bir ereksiyona sahip olmak için sertleşme ilacı kullanan erkekler olması gerekenden daha iyi bir ereksiyon elde edebilir. İlaca bağlı bu ereksiyon zaman­la sürekli beklenen standart bir ereksiyona dönüşür. İşte asıl sorun burada başlar, çünkü ilaç alınmadığında azalan ereksiyon kaybı­na neden olabilir. Sertleşme ilacı kullanan erkekler ilacın yokluğunda ereksiyon kaybı yaşamamak için bir süre sonra bu tür ilaçlara bağımlı hale gelebilir. Bu nedenle hiçbir erkek lazım olmadıkça bu tür ilaçlar kullanmama­lı, kullanması gerektiğinde mutlaka doktor kontrolünde kullanmalıdır. Sizin durumu­nuzda cinsel yaşantınızı fiziksel gücünüzün sınırlarını zorlamayacak ve takviyelere ihtiyaç duymayacak bir şekilde düzenlemeniz daha uygun olur.

Cinsel hayatımızı nasıl renklendiririz?

SORU:

37 yaşında 5 yıldır evli bir kadınım. Bir iki yıldır cinsel sorunlar yaşıyoruz. Şimdilerde neredeyse ayda bir seks yapıyoruz. Eşimin yeniden ilgisini çekebilmek için ne yapabilirim? K.S./Balıkesir

CEVAP:

Erkeklerde cinsel uyarı her şeyden önce görseldir, yani eşlerinin ya da partnerlerinin fiziksel olarak nasıl göründüğünden fazlasıy­la etkilenirler. Bu nedenle kadınların ev gibi özel alanlarında vücut hatlarını gösteren dar kıyafetler, mini etekler, ipek çoraplar giyme­leri, dekolte kıyafetler seçmeleri eşlerinin dikkatini cinselliğe çekmede oldukça etkilidir. Kalçalar ve göğüsler birinci derecede erotik bölgelerdir, bu bölgelerin öne çıkarıldığı bir salsa dansçısının dik duruşu asla bir erkeğin gözünden kaçmaz. Fiziksel yakınlık erotik duyguları tetikler, nefesin ve vücut sıcaklı­ğının hissedileceği yakın bir oturuş, göz ve ten teması, hoş kokular seksüel hormonları tetikleyerek cinsel isteği başlatan bilinçdışı kodlardır. Dans etme, striptiz gibi erotik davranışlar, istekli bakışlar da cinsel isteğin başlamasında önemli bir yer tutar. Bütün bunlara rağmen çifti ilişkisinde erkeğin ilgisizliği devam ediyorsa derinde başka so­runlar var demektir, bir üroloji uzmanı ya da cinsel cinsel terapistten profesyonel destek alınması uygun olur.