Fransa Cumhurbaşkanı Macron, dün Arrasta meydana gelen Gamberra lisesinde yaşanan bıçaklı saldırı ve bugün Louvre Müzesinin güvenlik sebebiyle kapatılmasını takiben Birleşin ve ayağa kalkın mesajını paylaştı. 

LOUVREDEN AÇIKLAMA

Fransanın başkenti Pariste bulunan Louvre Müzesinin bugün güvenlik sebebiyle kapatıldığı duyuruldu. Louvre Müzesinden yapılan açıklamada Güvenlik nedeniyle Louvre Müzesi bugün, 14 Ekim Cumartesi günü kapılarını kapatıyor. Gün içinde ziyaret için rezervasyon yaptıranlara geri ödeme yapılacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz denildi. 

ARRASTAKİ SALDIRI

Fransanın kuzeyinde yer alan Arras kentinin Gamberra Lisesinde dün yerel saatle 11.00da okulun eski bir öğrencisi bıçaklı saldırıda bulunmuş ve bir öğretmenin öldüğü, 3 öğrencinin ise yaralandığı açıklanmıştı. 

Fransa'nın terörle mücadele savcısı Jean François Ricard çok sayıda tanığın, saldırganın Arras'ın merkezindeki okula saldırırken Allahu Ekber diye bağırdığını duyduğunu ifade etti. Fransa Başbakanı Elizabeth Borne ise saldırıyla ilgili, Mevcut bağlamda ve Arras'taki terörist saldırısının ardından ulusal güvenlik sistemi duruşunu en yüksek saldırı acil durum seviyesine yükseltmeye karar verdim açıklamasında bulundu. 

İSLAMCI TERÖRÜN BARBARLIĞINI KINIYORUM

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, okul bölgesini ziyaret ederek Fransız halkını, saldırı karşısında birlik olmaya ve teröre karşı durmaya davet etti. Macron, İslamcı terörün barbarlığını kınıyorum dedi. 

SAMUEL PATY OLAYINA GÖNDERME

Fransa Eğitim Bakanı Gabriel Attal saldırının üç yıl önce Parisde bir okulda kafası kesilerek öldürülen öğretmen Samuel Paty ile benzerliğine dikkat çekti. Attal, Samuel Paty suikastından 3 yıl sonra okul ve Cumhuriyet bir kez daha sınava tabi tutuluyor. Okul kendisinin terörize edilmesine izin vermeyecektir dedi.

(DHA)